Vazife Malullüğü


Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların ihtiyaçlarına göre çeşitli ödenek sistemleri ile vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlamaktadır. Bu kapsamda da vatandaşlar artık ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Günümüzde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşlara sunulan ödeneklerden birisi de vazife malullüğü adı altında sunulan ödenek yardımıdır.

Vazife Malullüğü İçin Nasıl Ödenek Verilir?

Ülkemizdeki 4C sigortalılarının malullükleri, vazifelerini yaptıkları sırada ya da vazifeleri dışında idarelerince görevlendirilmiş oldukları herhangi bir kamu idaresine ait başka işleri yaparken karşılaştıkları iş kazaları ya da meslek hastalıkları durumunda verilen bu ödenektir.

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen iş göremezlik ödeneği kapsamında bulunan vazife malullüğü ödeneği için 4C sigortalısı olan memur olunması gerekmektedir. Özellikle iş kazaları ve meslek hastalıkları durumunda vatandaşların rapor almaları ve iş göremez durumunda bulundukları bu dönem içerisinde mağdur olmamaları ve geçimlerini sağlayabilmeleri amacı ile verilmekte olan bir ödenektir.

Bu ödenek kapsamına devlet memurları olan sivil memur, kolluk kuvvetleri, er ve erbaşlar, subay, astsubay ve uzman jandarmalar iş kazaları ya da meslek hastalıkları durumunda bu ödenekten yararlanabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*