Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı


Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı

Ülkemizde ticari taksi şoförleri, bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesi ile bir ay içerisinde on günden az çalışmaktalar ise kendileri tarafından prim ödeme olanağı oluşturulmuştur.  Bu sayede taksi şoförlerinin sigortalılığı sağlanabilmiştir.

Taksi Şoförlerinin Sigortalılığı İçin Gerekli Şartlar

Taksi şoförlerinin sigortalılığı için taksi şoförlerinin kesinlikle ile hizmet akdi ile çalışmaması, kendi nam ve adına çalışmaması ve kamu görevlisi olarak çalışmaması gerekmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigortasının olmaması, gelir ve aylık almaması, on sekiz yaşından büyük olması ve banka sandıklarına tabii olmaması gibi koşullarda bulunmaktadır.

Taksi Şoförlerinin Sigortalılık Başvurusu

Taksi şoförlerinin sigortalılığı için başvuruda taksi şoförlerinin ilk olarak SGK şehir içi toplu taşıma araçlarında kısmi süreli çalışanlarına ait işe giriş belgesini doldurması ve imzalaması gerekmektedir. Daha sonra çalışmakta olduğu aracın bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatifinden onay ve kısmi süreli iş sözleşmesi ile bağlı bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*