SSK EVLİLİK PARASI


İş kazası ya da meslek nedeniyle yakalandığı bir hastalık sonucu yaşamını yitiren insanların eşlerine ve çocuklarına ölüm aylığı bağlanır. SSK evlilik parası devletin evlenecek çiftlere ödediği yardım parası olarak da bilinir. Çeyiz parası olarak da adlandırılır. Yaşamını yitiren babaları üzerinden yetim maaşı alan kız çocukları evlenmeleri durumunda evlilik parası alabilirler.
SSK evlilik parası almak isteyen kişilerin evlendikleri tarihte kesintisiz olarak yetim maaşı alıyor olması gerekmektedir. SSK evlilik parası kişiye aylık olarak ödenen yetim maaşının toplu olarak ödenmesidir. Yani son aldığınız aylığın 2 yıllık toplam tutarı yani 24 katı olarak size ödenecektir.
SSK evlilik parası sadece kız çocuklarına ödenecektir. Erkek çocukları bu hizmetten yararlanamaz. Kız çocuklarının evlilik parası alabilmeleri için başvuru yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde SGK evlenme ödeneği ödemesini yapmayacaktır. Evlilik parası alan kişinin boşanması halinde eğer evliliğin ikinci yılını doldurmuşsa tekrar yetim aylığı almasında herhangi bir sakınca yoktur. Çünkü kişinin evliliği sırasında kendisine iki yıllık evlilik parası peşin olarak ödenmiştir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*