Ssk Borç Sorgulama


Ssk Borç Sorgulama
İnternetin hayatımızın her alanında yer almaya başlaması ve kullanımının da yaygınlaşması ile resmi kurum ve kuruluşların sunmuş olduğu bazı hizmetler de internet üzerinden online olarak yapılmaya başlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumu da sigortalıların online bilgiye ihtiyaç duydukları anda ve yer de gerekli olan bilgilere erişim sağlayabilmelerine olanak sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabii olarak çalışmakta olan ya da isteğe bağlı sigorta ödemesi gerçekleştiren kişilerin Sgk borç sorgulama işlemlerini online olarak yapabilmeleri mümkün olmaktadır. İhtiyaç duyulan anda internet bağlantısı olan bir bilgisayardan şifresiz olarak Sgk borç sorgulama işlemi yapılabilmektedir.

Sgk borç sorgulama yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden e–hizmetler kullanılmaktadır. Bu uygulamaya erişim için şifreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Sadece kişinin kimlik bilgileri sorgulamanın yapılabilmesi için yeterli olmaktadır. TC Kimlik Numarası, Nüfusa Kayıtlı olunan il, Cilt No ve Doğum tarihi alanlarının eksiksiz ve doğru olarak doldurulmasından sonra ekranda yer alan güvenlik kodu ilgili alana yazılarak uygulamaya giriş sağlanabilmektedir.

E–hizmetlere giriş yapıldıktan sonra sgk borç sorgulama ile diğer hizmet sorgulama, provizyon sorgulama gibi işlemler yapılabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinden yapılan bu sorgulamalara ayrıca e–devlet portalı üzerinden de ulaşılabilmektedir. E–devlet portalına erişim sağlayabilmek için e–devlet şifresi gerekmektedir. E–devlet şifresi de PTT şubelerinden 2 TL karşılığında temin edilebilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu üzerinden borç durumu öğrenilebilir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*