SGK-SSK Gecikme Zammı ve Faizi Hesaplama


SGK-SSK Gecikme Zammı ve Faizi Sorgulama
İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte devletin pek çok kurumu da çağımızın hızla gelişen teknolojisine ayak uydurma çabasına girmiştir. İnternet ortamında vatandaşa en çok hizmeti ulaştırma çabası içerisinde olan Sosyal Güvenlik Kurumu sgk-ssk gecikme zammı hesaplama uygulamasını da e devlet, e sgk kapsamında vatandaşların hizmetine sunmuş durumdadır. Ülkemizde bireyin Sosyal Güvenlik hakkı anayasa ile güvence altına alınmıştır. Sigortalı olarak çalışan herkes Sosyal güvenlik Kurumunun sağlamış olduğu hizmetlerden yararlanma hakkına sahiptir. SGK‘nın sağlamış olduğu hizmetlerden sadece çalışanlar değil, çalışanların bakmak ile yükümlü oldukları eş, çocuk, anne, baba ve kardeşleri de yararlanabilmektedir. Sosyal güvenlik kurumunun sunmuş olduğu hizmetlerdenyararlanabilmek için her ay düzenli olarak prim ödenmesi gerekmektedir.
Her çalışanın ya da işverenin çalışan adına her ay düzenli şekilde SSK‘ya ödediği primler sayesinde tüm sosyal ve sağlık imkânlarından yararlanmak mümkündür. Kimi zaman hem isteğe bağlı prim yatıran hem de çalışan namına prim ödeyen işveren primlerini düzenli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırmaz ki bu durumda hizmet alımı da durur. Ödenmeyen primler içinde belirli bir oranda faiz tahakkuk ettirilir. Ödenmeyen primler için ne kadar faiz tahakkuk ettirildiği hem çalışan tarafından hem de işveren tarafından öğrenilmek istenir. Sosyal Güvenlik Kurumunun internetten çevrimiçi sunduğu hizmetlerden biri olan ssk-sgk gecikme zammı öğrenme veya hesaplama uygulaması sayesinde prim borcunuza ne kadar gecikme faizi tahakkuk ettirildiğini hesaplama mümkündür.

Sosyal güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde  e-sgk başlığı altında, diğer uygulamalar bölümünde yer alan gecikme zammı uygulaması açılarak ödemesi yapılmamış ya da yapılamamış primin ay ve tarihi girilir, ödemesi yapılması gereken prim tutarı da ilgili haneye yazıldıktan sonra alt tarafta yer alan hesapla butonuna basılır. Bu sayede Sosyal Sigortalar Kurumuna ödeyemediğiniz sigorta primine ne kadar faiz tahakkuk ettirildiğini görebilirsiniz. Prim ödemenizi yapacağınız sırada da gerekli tutarı yanınızda bulundurur ya da yine internette yer alan online ödeme uygulaması ile prim ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*