SGK – Sosyal Güvenlik Kurumunun İşleyişi


SGK’nın Tanımı, İşlevi ve Şartları
SGK, hem çalışan kişinin ailesini hem de çalışan sigortalıyı güvenlik ve sigorta işlemleriyle maddi işlemlerden muaf tutan bir devlet kuruluşudur. Çalışan kişiler SGK kapsamında sigortalı olarak çalışıyorlarsa, sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanırlar. Aynı zamanda SGK ile anlaşması olan tüm eczanelerden ilaç fiyatlarının sadece %10’luk kısmını ödeyerek reçetelerindeki ilaçlarını temin edebilirler. Bunların yanı sıra, optik veya hastalığınız için gerekli cihazları da SGK karşılamaktadır. Kısacası SGK sizin tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmanızı sağlar. SGK emekli olan kişilere ise emekli maaşı bağlanmasını sağlar. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığından emekli olan kişilerin tamamının maaşları ve prim ödemeleri SGK tarafından ödenir.

SGK nasıl çalışır? Çalışma prensibi nedir?

Genellikle çalışanların ve emeklilerin maaşlarından sigorta prim ücreti düşülür. Bu sigorta primi her ay SGK’ya aktarılır. Ayrıca SGK’ya ek bir ücret ödemek gerekmez. Ancak bu durum hakkında bazı şartlar mevcuttur.

Bu şartlar;

– SGK’dan yararlanmak isteyen kişilerin SSK, Bağkur veya Emekli sandığından birisine üyeliği olması gerekmektedir.

– Emekli olan bir kişi SGK tarafından hiçbir ücret ödemeden sağlık ve maaş hizmetlerini alabilirken, kendi iş yerini kurmuş emeklilerin SGK’ya aylık ek bir ücret ödemesi gerekmektedir. Çünkü SGK kişilerin yaşam kalitesinin düşmemesi ve dış masraflar ile uğraşılmaması için açılmış bir kuruluştur. Çalışan kimseler ise ek bir kazanç imkanına sahip olduklarından SGK’dan hizmet alabilmek için ek bir ücrete tabi tutulurlar.

– SGK hizmetinden çalışanlar ve eşleri ömür boyu yararlanırken çocukları 18 yaşına kadar yararlanabilir. 18 yaşını geçen bireyler ise SGK’ya kendileri dahil olmadıkça muayene ücreti gibi SGK’nın ödediği birçok alanda ücret ödemek zorunda kalırlar. Ancak henüz öğrenci olan kişiler 18 yaşını geçtikten sonra öğrenci belgesi ile tekrar başvuru yaptığı takdirde tekrar çalışan kişinin sigortası altına girebilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*