SGK Meslek Kodları


SGK Meslek Kodları
SGK meslek kodları, 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Yasasının yürürlüğe girmesi ile birlikte gündeme gelmiştir. Yürürlüğe girmiş olan bu yasa ile işverenler ya da yetkililerin çalışanlarına ait kesenek bilgilerinin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi zorunluluğu getirilmiştir. SGK Meslek kodları da keseneklerin düzenlenmesi amacı ile kullanılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi aracılığı ile elektronik ortam da gönderilen kesenek bilgilerinin program aracılığı ile doldurulması sırasında çalışanların ifa etmiş oldukları görevlerine ait meslek kodlarının da girişinin yapılması gerekmektedir. Bu meslek kodları işveren tarafından belirlenerek sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi için Excel programı aracılığı ile düzenlenmiş olması gerekmektedir.Hazırlanan formun Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gerekmektedir.
Manuel olarak SGK Meslek Kodları seçimi gerçekleştirecek olan yetkililerin ise programda yer alan meslek kod butonunu kullanması gerekmektedir. Buradan kesenek bilgisi gönderilecek olan kişinin çalışmış olduğu işe göre meslek kodu seçilmesi gerekmektedir. Bu işlem tüm çalışanlar için ayrı ayrı uygulanmaktadır. Kesenek bilgilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda düzenlenerek gönderilmesi zorunlu bir uygulamadır. Kesenek bilgilerinin zamanında ve eksiksiz olarak düzenlenerek kuruma iletilmemesi durumunda sorumlular hakkında idari para cezası uygulanmaktadır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*