SGK ERKEN EMEKLİLİK


Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden emeklilik için belirli bir prim ve yaşın doldurulması gerekir. Bu şartları taşıyan kişilerin kurum üzerinden emekli olması mümkünken, tamamlanmayan yaş ve primler için kişilerin beklemesi gerekmektedir. Bu konuda özellikle yaş için kişilerin yapacağı herhangi bir işlem gerekmemektedir. Yaşın dolmasının ardından kişilerin emekli maaşı bağlanacaktır. Prim konusunda ise kişilerin çeşitli borçlanmalara girerek bu eksik primleri tamamlaması gerekmektedir. Bu primlerin tamamlanması için kadınlar ve erkekler için farklı yollar bulunmaktadır.
Emeklilik için prim doldurma
Emekli olabilmek için prim tamamlanması erkeklerde askerlik borçlanması ile kadınlarda ise doğum borçlanması ile yapılabilmektedir. Bu konuda prim eksikliğinin ne kadar olduğu önemlidir. Bu sayede gerekli prim sayısı kadar borçlanmaya gidilebilir ve eksik primler tamamlanabilir. Bu sayede kişilerim emekli olması mümkün hale gelmektedir.
Erken emeklilik
Bunun yanında erken emeklilik gibi durumlar da söz konusudur. Öyle ki kişilerin meslek hastalığı yaşaması, bir iş kazası geçirmesi ve çalışamayacak duruma gelmesi halinde kişilerin malulen emekliliği söz konusudur ve bu tür durumlarda kişilerin emeklilik işlemleri yapılarak emekli maaşı bağlanmaktadır. Bu tür durumlar da emekli olan kişiler için erken emeklilik gibi adlandırmalar da yapılmaktadır. Bu tür durumlarda kişilerin tüm işlemleri ve güvencesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.  Bu tür işlemlerde tüm işlemlerin prosedüre uygun olarak yapılması gerekmektedir ve olay sonrasında da tüm evrakların eksiksiz sağlanması istenmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*