SAĞLIK RAPORU


Bünyemizin sağlıklı olduğunu, beden sağlığımızın tam ve herhangi bir rahatsızlığımızın olmadığının doktor onayıyla belgelenmesine sağlık raporu denir. Bir işe gireceğimiz zaman, evlenirken nikâh işlemleri esnasında, ehliyet almak için başvuru yaparken istenilen önemli belgelerden biri sağlık raporudur.
Sağlık raporu, işe girmemizde, evlenmemizde, ehliyet almamızda ya da buna benzer durumlara engel bir rahatsızlığımızın olup olmadığını test eder. Örneğin işe gireceğiniz kurum sizden sağlık raporu istedi, şayet raporunuzda gireceğiniz işi yapmanıza engel bir durum varsa kurum sizi işe almayacaktır. Bu nedenle sağlık raporu önemlidir ve kişi detaylı muayeneden geçirilerek verilmelidir.
İhtiyacınız olan sağlık raporunu devlet hastanesi, bağlı bulunduğunuz aile hekimi ya da özel polikliniklerden alabilirsiniz. Sağlık raporunun yeterli ve gerçekçi olabilmesi için gerekli muayenelerden geçmeniz ve istenilen tahlilleri yaptırmanız gerekir. Rapor almak için başvuru yaptığınızda devamlı kullandığınız ilaçlar ve protez varsa bunu doktora özellikle belirtmelisiniz ki doktor raporunuzu hazırlarken sağlıklı sonuçlara ulaşabilsin. Sağlık raporunu bir devlet hastanesinden ya da sağlık ocağından almanız durumunda herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*