Ne Zaman Emekli Olabilirim?


Ne Zaman Emekli Olabilirim?   SSK Ne Zaman Emekli Olurum?
Okulu bitirdikten sonra bir işe girme telaşı sarar insanı. Ardından işe girilir günler, aylar ve yıllarca çalışılır. Bu çalışmaların ardından da artık ne zaman emekli olabilirim sorusu sorulmaya, araştırılmaya başlanır. Hem kamu da çalışanlar için hem de özel sektörde hizmet akdi ile çalışanlar için en çok sorulan ve merak edilen sorudur ne zaman emekli olabilirim sorusu. Ancak ister kamu isterse de hizmet akdi ile çalışan için olsun emekliliğinin hesaplanabilmesi için gerekli olan pek çok bilgi gereklidir. Doğum Tarihi, ilk sigortalı işe giriş tarihi, ilk işe başlama tarihi, diğer sandıklarda (Emekli Sandığı, Banka Sandıkları, Bağkur ya da Sosyal Sigortalar Kurumu ) geçen hizmet süreleri de emeklilik hesabında en gerekli bilgilerdir.
Bu bilgiler eğer elinizde mevcut ise daha basit ve yaklaşık hesaplama tablosuna Sosyal Sigortalar Kurumunun resmi internet sitesinden ulaşabilir ne zaman emekli olabilirim sorusuna cevap bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinde yer alan e-sgk uygulamaları bölümü içerisinde yer alan diğer uygulamalar bölümünden kendi nam ve namına çalışanlar, Kamu çalışanları ve hizmet akdi ile çalışanlar için ayrı ayrı emeklilik hesaplama tablolarına erişilebilme imkânı bulunmaktadır.
Erkekler için askerlik borçlanması, bayan çalışanlar için ise doğum borçlanması emeklilik hesabında dikkate alınan diğer bir husustur. İşe giriş tarihi, sigortalı olarak geçen süre, sigortalılık süresi boyunca ödenen prim günü, askerlik ya da doğum borçlanması konularında net bilgilere sahip iseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesinde kendi nam ve namına çalışanlar, Kamu çalışanları ve hizmet akdi ile çalışanlar için ne zaman emekli olabileceklerini hesaplamalarına sağlamaya yönelik bir uygulama faaliyete konmuş bulunmaktadır. Kullanıma sunulan bu uygulamaya Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinde yer alan e–sgk bölümü altındaki diğer uygulamalar bölümünde yer alan uygulamalar içerisinden ne zaman emekli olabilirim uygulaması seçilir. Daha sonra ise ekrana gelen tabloda gerekli alanlar doldurarak gönder butonuna basılır. Böylelikle emekliliğe hak kazanılacak tarih hesaplanarak ne zaman emekli olabilirim sorunuzun cevabı size iletilecektir.

Ne Zaman Emekli Olabilirim ?

bağlantısını kullanınız.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*