Mahkeme Sorgulama


Sürekli olarak gelişmekte olan modern dünyamızda artık devlet hizmetleri de çok daha modern bir hale geldi. Özellikle 2008 senesinde devlet tarafından vatandaşların hizmetine sunulan sanal devlet sistemi olan e-devlet sistemi vatandaşların resmi işlemlerinde büyük kolaylıklar sağlıyor. İnternetin insanlara sunduğu avantajlar sayesinde artık vatandaşların devlet kurumlarıyla ile ilgili olan işlemlerini daha hızlı ve daha kolay şekilde yapabilmesi sağlanıyor.

Mahkeme Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatandaşların adlarına herhangi bir mahkeme olup olmadığı ve hatta var olan mahkemelerdeki durum hakkında güncel ve detaylı olarak bilgi alabilmesi amacı ile e-devlet sistemi üzerinde Adalet Bakanlığı’na ait bir online hizmet uygulaması bulunmaktadır. Ancak vatandaşların e-devlet sistemi üzerinden mahkeme sorgulama işlemlerini yapabilmeleri için e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir.E-devlet şifresi herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabilir.

Mahkeme dava sorgulama işlemi için e-devlet sistemi içerisinde bulunan e-hizmetler sayfasındaki Adalet Bakanlığı online hizmet uygulamaları içerisinden mahkeme ve dava dosyası sorgulama seçeneğine tıklanması gerekiyor. Bu sayfa içerisinde var olan tüm mahkemeler listeli halde görülebilmektedir. Detay kısmı ile de mahkemenin durumu hakkında bilgi alınabilmektedir.

Mahkeme Sorgulama İçin :


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*