KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Sıradaki içerik:

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

e
sv

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

30 Temmuz 2023 10:16
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Ticaret hayatında var olmak ve hızla yükselmek hiç kolay değil. Hangi sektöre adım atarsanız atın o sektörün kendisini kanıtlamış olan markaları sizlere rekabet hakkı vermezler. Özellikle işletmelerin kurulduğu ilk dönemde çok büyük zorluklarla karşılaşmak mümkün olabilir. Böylesine zorlu dönemlerde yükünüzün biraz olsun hafiflemesi için 1990 senesinde kurulmuş olan KOSGEB aralıksız olarak hizmet veriyor. 

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri en iyi şekilde destekleyebilmek adına kurulan bu kurum, günümüze dek binlerce şirketin kurulmasını ve ekonomimizin kalkınmasını sağladı. Yeni dönemde de sunduğu desteklere devam ediyor. İşletmelerin kuruluş aşamasında sunduğu faizsiz krediler ve hibeler ile birlikte işletme sahipleri nefes alabiliyor. Kosgeb kadın girişimci desteği de bu bağlamda hazırlanmış olan programlardan bir tanesi. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir?

Ticarete atılırken yaşanan zorluklar herkes tarafından bilinirken kadın girişimciler için bu zorluklar adeta katlanır. Dünya ne kadar gelişim gösterirse göstersin hala kadınlar iş dünyasında eşit muamele göremezler. Özellikle işletmelerin sahipleri kadın olduğunda çok zorlu bir süreç başlar. Her zaman kuşku ile yaklaşılır ve başarılı olma ihtimalleri çok düşük görülür. Ancak KOSGEB için durum çok daha farklı. 

Kadınlarımızın iş hayatına kazandırılması ve diğer kadınlara da destek olarak ekonomimizi kalkındırması için KOSGEB tarafından özel programlar hazırlanıyor. Kadın girişimci desteği de bu programlardan bir tanesi. Adından da anlayabileceğimiz gibi Kosgeb kadın girişimci desteği bu kurum tarafından hazırlanmış olan ve kadın girişimcilerin işyerlerini kurması ve belirli bir seviyeye gelmesi için sunulan desteklerdir.

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB tarafından başlatılan bu programa kayıt olmak ve sunulan destekleri en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız hemen başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekiyor. Başvuru işlemler KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden gerçekleştirilmekte. 

Siteye giriş işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra ana sekmeler arasından “Destek” sekmesine girmeniz ve alt sekmeler arasından da “Girişimcilik Destekleri” seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Sizler için hazırlanmış olan Kosgeb kadın girişimci desteği bu kısımda karşınıza çıkacaktır. Yılın her döneminde bu program aktif olmayabilir ancak büyük bir bölümünde sitenin bu kısmında dersteler gözükecektir. 

Kadın girişimciler için hazırlanan destek programına tıkladığınızda karşınıza bir başvuru formu gelir. Gelen formda sizlerden birçok farklı bilgi talep edilecektir. Doğru bir şekilde bu bilgileri girdikten sonra başvuru formunu gönderirseniz başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Almak İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

KOSGEB tarafından sunulan faizsiz kredi ve hibe destekleri herkesin iştahını kabartmış durumda. Birçok işletme bu ihtiyaca sahip olmasa dahi şansını denemek için başvurularda bulunuyor. Bu yüzden de belli başlı kriterler getirilmiş durumda. İlk etapta bu desteklerin doğru kişilere ulaştığından emin olunması gerekli. Kurulan işletmelerin her zaman yükselmeyi hedeflemesi gerekiyor. Aksi halde programlardan başarı eldesi son derece düşük olacak. 

KOSGEB tarafından sunulan Kosgeb kadın girişimci desteği için 6 farklı şart belirlenmiş. Belirlenen bu şartlara göre girişimcinin;

 • T.C. vatandaşı olması, 
 • 18 yaşını doldurmuş olması, 
 • Daha öncesinde KOSGEB tarafından sunulan girişimcilik desteklerinden bir tanesini almamış olması, 
 • Girişimcilik Sertifikasına sahip olması, 
 • İş fikrinin KOSGEB tarafından desteklenen sektörlerden bir tanesine ait olması, 
 • Okuma, yazma bilmesi, şartları aranmaktadır. 
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Neden Önemli?

Kadın girişimci olmak son derece zor bir iş. Belli başlı sektörlerde erkeklerin ağırlıklı olması kadınların başarıya ulaşma ihtimalinin çok düşük olarak görülmesine sebep oluyor. Birçok kadın girişimcinin iş sektöründe tecrübesi olmadığı ve hatalar yapacağı düşünülüyor. Ancak bütün bunlar varsayımdan ibaret. Her zaman kendisini iyi bir şekilde geliştirmiş, çalışkan ve dürüst kadınlar başarılı işletmeler kurup sektörlerinin lider firması olma yolunda ilerleyebiliyor. 

Ülke ekonomimizin gelişmesi için işsizlik oranlarının azalması ve üretimin yükselmesi gerekli. Kadınların iş hayatına katılımı tam bu aşamada çok önemli. Hali hazırda çalışmalarını sürdüren erkeklerin daha yüksek verimler çalışmasını sağlamak kolay değildir. Ancak Kosgeb kadın girişimci desteği ile yeni kadınların da iş hayatına atılması iş gücünü hızlı bir şekilde attırır. Bu yüzden hem kadınlarımız hem de ülkemiz için bu tarz girişimcilik destek programları çok önemlidir. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Almak Zor mu?

Girişimcilik destelerinde hibe olduğu için insanlar sürecin son derece zor olduğunu düşünüyor. Herkes devletin hiçbir zaman geri ödemesiz bir ödeme yapmayacağını düşünmekte. Ancak devlet düzeninde durum çok daha farklı. Devletimiz tarafından sunulan bu karşılıksız destekler birçok kişinin iş bulmasına ve üretimin artmasına sebep oluyor. Haliyle devletimiz de dolaylı yoldan çok daha fazla kazanç sağlamış oluyor. 

KOSGEB gelen başvuruları değerlendirip reddetme çabası içerisinde değil. Haliyle Kosgeb kadın girişimci desteği almak da çok zor bir işlem olarak görülmemeli. Her zaman dürüst bir şekilde işini yapmak isteyen kadınlar KOSGEB tarafından destek görüyor. Bu güne kadar bu program kapsamında destek alan binlerce kadınımız var. Sizler de bunlardan biri olmak için adımınızı atabilir ve kendinize ait bir işletmeye sahip olabilirsiniz. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Girişimcilik alanında her zaman önemli adımlar atan ve araştırmalarını gerçekleştiren kişiler için KOSGEB hiç yabancı bir kurum değil. Birçok çalışmasını takip eden kadınlar KOSGEB girişimcilik destek programlarının genel kurallarını biliyor. Ancak bu konuda bilgisi olmayan çok sayıda insan var. Biz de Kosgeb kadın girişimci desteği hakkında sıklıkla karşılaştığımız soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Ne Kadar?

En çok merak edilen konulardan bir tanesi Kosgeb kadın girişimci desteği kapsamında verilen desteğin miktarıdır. Bu miktar yıldan yıla farklılık gösterir. Her sana girişimciler için daha yüksek meblağlar ile destek sunulmaktadır. 2023 senesinde de bu destekler minimum 50 bin, maksimum 375 bin seviyesinde olmaktadır. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Hangi Sektörleri Kapsıyor?

 • Çay, kahve ve unlu mamuller imalatı, 
 • İnşaat işleri,
 • Toptan ya da perakende satış,
 • Kurye ve kargo işlemleri, 
 • Bilgi ve iletişim alanındaki girişimler,
 • Danışmanlık ya da reklamcılık faaliyetleri,
 • Konaklama hizmetleri,
 • Bilgisayar ve ev eşyalarının onarımı hizmeti, 
 • Deri bakımı ve onarımı, 
 • Saat ve mücevher bakım ve onarımı, 
 • Mobilya bakım ve onarımı, 
 • Kuru temizleme, 
 • Güzellik salonu ve kuaför işletmeciliği, şeklinde sıralanmaktadır. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Geri Ödemeli mi?

Kadın girişimcilerimiz tarafından sorulan en önemli sorulardan bir tanesi bu desteklerin geri ödenip ödenmeyeceği. Genel olarak Kosgeb kadın girişimci desteği kapsamında yapılan yardımların bir kısmı geri ödemesiz hibe, bir kısmı geri ödemeli olarak yapılıyor. Bunun oranına da sizin projenizin değerlendirilmesine göre karar veriliyor. 

İki Defa KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Alınabilir mi?

Maalesef daha öncesinde KOSGEB tarafından verilen girişimcilik desteklerinden bir tanesini alan kişiler tekrar bu hakkı elde edemiyorlar. 

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Sonuç

KOSGEB her dönemde kadın girişimcileri destekliyor ve onların iş hayatına atılması için çaba sarf ediyor. Sizler de aklınızdaki fikri hayata geçirmek istiyorsanız ancak nakit sıkıntısı yaşıyorsanız hiç zaman kaybetmeden Kosgeb kadın girişimci desteği başvurunuzu yapabilirsiniz. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli
avatar
 • Arzu 4 ay önce
 • Prosedürler kadın girişimcileri yorabiliyor çok detaya iniyorlar