KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?
E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

Sıradaki içerik:

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

e
sv

KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

30 Temmuz 2023 10:34
KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

Yeni bir girişimcilik adımı atmak, doğru bir fikir, doğru planlama ve belirli sermayeden geçiyor. Maalesef işinde çok başarılı olan birçok kişi bu sıralamada sermayeye kadar başarıyla gelmesine rağmen sermaye sorunlarını çözemiyor. KOSGEB de tam olarak bu aşamada devreye girmekte. Küçük ve orta düzeydeki işletmelerin kurulabilmesi ve kalkınması amacıyla kurulan bu kurum tarafından girişimcilere birçok farklı destek sağlanmakta. 

Girişimlerinde sermaye sorunu yaşayan herkes Kosgeb hibe ve kredi tekliflerinden fayda sağlayabilir. Yapacağınız başvuruların sonucunda sizlere geri ödemesiz hibe yapılması mümkün olacaktır. Dilerseniz uzun vadeli krediler ile daha yüksek seviyede bir yardım alabilir ve bir kısmını geri ödeyebilirsiniz. Böylece girişiminizin önünde hiçbir engel kalmayacak.

KOSGEB Hibe Destek Programlarında Hibe Ne Kadar?

KOSGEB tarafından birçok farklı sektöre destek sunulabiliyor. Haliyle burada sabit bir hibe miktarından bahsetmek de mümkün değil. Çünkü girişimde bulunulacak olan işin gerektirdiği sermayeler çok fazla olabilir. Böyle bir durumda verilmesi gereken kredi ve hibe de yüksek miktarlarda olur. Eğer KOSGEB yapılacak olan bu girişime ikna edilirse yüksek oranda hibe alınmasının önünde hiçbir engel olmayacaktır. 

2023 senesinde KOSGEB tarafından verilen hibelerde bir tavan ücret belirlenmiştir ve bu ücret 500.000 TL seviyesidir. Yapılan başvurularda alınan hibeler hiçbir zaman bu miktarın üzerine çıkamaz. Ancak 500.000 TL’nin altındaki her miktarda hibe desteği sağlanabilmektedir. Kosgeb hibe için yapılacak olan başvurular incelenir ve sonunda ne kadarlık bir hibe sunulacağına karar verilecektir. 

KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?
KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

Hangi Sektörlerde KOSGEB Hibe Destek Programları Kullanılabilir?

KOSGEB ülkemizde sunduğu desteklerde yalnızca belirli bir sektörü hedef almamaktadır. Ülkemizin her alanında gelişmelerin yaşanması ve girişimcilik faaliyetlerinin devam etmesi adına hibe ve kredi desteği sunulur. Gıda, hayvancılık, ulaşım, eğitim, yazılım ve daha birçok farklı alanda KOSGEB tarafından destekler sunulmaktadır. Planlamasını yapan ve sunumunu hazırlayan herkes başarıyla bu hibe desteğinden fayda sağlayabilir. 

Yapılacak olan hibe başvurularında sektörünüzde bambaşka bir yenilik ortaya çıkarmanıza gerek olmaz. Hayvancılık yapmayı düşünüyorsanız ve bu konuda bilginiz yeterliyse başvuruda bulunarak ilk hayvanlarınızı satın almak için Kosgeb hibe alabilirsiniz. Bu aşamada bu güne kadar denenmemiş yemlerin, tesislerin ya da hayvan türlerinin kullanılması gibi bir durum gerekli görülmez. Standart bir hayvancılık girişimi de KOSGEB tarafından değerlendirmeye alınır. 

KOSGEB Hibe Destek Programından Nasıl Faydalanılır?

Her kurum gibi KOSGEB de sunduğu destek programlarında belirli şartlar getirmiştir. Bu şartları sağlayan kişilerin her biri Kosgeb hibe programlarına başvuruda bulunabilir ve önemli destekler alabilir. 

  • KOSGEB desteği ile kurulacak olan işletmenin KOSGEB’in destek verdiği işletme türleri ve Türk Ticaret Kanunu içerisinde bulunması gerekmektedir. 
  • Kişilerin başvurularını yapmadan önce KOSGEB tarafından verilen uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlamış olması şarttır. 
  • Başvuruda bulunacak olan kişiler son 1 yıllık süreçte, aynı sektör içerisinde farklı bir şirket kurmamış olması gerekir. Şirketin kapanmış olması ya da faaliyetlerine devam etmesi fark etmez. 
  • Destek programlarından faydalanacak olan şirketler bir ya da daha fazla ortaklı olabilmektedir. Ancak başvuruda bulunacak olan kişinin şirketteki hissesinin en az %30 oranın olması gerekir. 
  • Son olarak KOSGEB desteklerinden faydalanabilmek için kişinin ana işini yapıyor olması gerekmektedir. Hali hazırda bir işi olan ve yeni bir sektörde de bulunmak isteyen kişilerin bu destekleri alması mümkün olmaz. 
KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?
KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB Hibe Destek Programları Ne Amaçla Kullanılır?

Hibe kelimesi geri ödemesiz olarak verilmiş olan maddi destekler için kullanılmaktadır. Haliyle verilen bu maddi destekler girişimcilik faaliyetlerinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ve işletmelerin kurulabilmesi için verilmektedir. Hibe desteğini alan kişinin parayı işletmenin hangi aşaması için kullandığı önemli olmaz. Belirli bir maddi yük barındıran tüm aşamalar için bu hibeler kullanılabilir. 

KOSGEB sunduğu bu destek programları ile birlikte çok daha fazla şirketin kurulması, iş gücünün ortaya çıkması ve ülke ekonomisine katkı sağlanmasını amaçlar. Bugüne kadar Kosgeb hibe programları ile kurulmuş olan binlerce firma bulunur ve bu firmalar hepimize sorunsuz hizmet vermeye devam ederler. Sermaye eksiğiniz varsa ya da hiç sermayeniz bulunmuyorsa bu destek programlarına başvuruda bulunabilirsiniz. 

KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?
KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

KOSGEB Hibe Destek Programları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 

Biz farkında olmasak bile Kosgeb hibe programlarından faydalanarak kurulan binlerce şirket bulunuyor. Şirketler bu haklarını tek bir sefer kullanabildikleri için hibe programları krediler kadar popüler olmuyor ve hakkında düşük seviyede bilgiler ediniliyor. Yeni bir girişimde bulunacak olan kişilerin aklında çok sayıda soru işareti ortaya çıkabilir. Şimdi dilerseniz ilk akla gelen sorulara yanıt bulmaya çalışalım. 

Kişinin Bankalarla İlişkisi Hibe Almasına Engel Olur mu?

KOSGEB destek programları işletmeler için son derece önemli. Ancak bankalardan alınan krediler de bu aşamada çok büyük önem arz ediyor. Nakit sıkışıklığında ilk başvurulan yerler olan bankalar farklı oranda faizler ile müşterilerine kredileri sunuyorlar. Bu kredileri ödemekte zorlanan ya da hiç ödeyemeyen kişilerin kredi notları düşmekte. Ancak bu durum KOSGEB için sorun değil. Çünkü Kosgeb hibe programlarında bir geri ödeme söz konusu olmuyor. Kişinin bankaya borcu olması önem arz etmiyor. 

KOSGEB Hibe Desteği Sonra İşletmeyi Takip Eder mi?

KOSGEB hibe vereceği işletmeleri oldukça titiz bir şekilde seçiyor. Ancak yapılan bu seçim aşamasının sonrası da çok önemli. İşletmelerin gerçekten başvurular sırasında yapılan sunuma uygun bir şekilde hareket edip etmediği kontrol ediliyor. 3 yıl boyunca KOSGEB belirli dönemlerde işletmeleri ziyaret ederek incelemelerde bulunuyor. Bu süreç içerisinde işletmelerin kapanması istenmiyor. İflas açıklanırsa ancak bu şekilde kapanması sorun yaratmıyor. 

KOSGEB Hibe Miktarı Kişiye Göre Değişir mi?

KOSGEB tarafından sunulan hibeler sektörün yanı sıra kişiden kişiye de değişiklik gösteriyor. KOSGEB tarafından belirlenen kurallara göre kadın girişimcilere daha yüksek oranda hibe sunuluyor. Kadın girişimcilerin artması ve sektörde cinsiyet eşitsizliğine karşı daha rahat direnebilmesi için kadınlarımıza çok daha yüksek oranda hibe sunuluyor. 

KOSGEB Hibe Miktarı Neye Göre Değişiyor?

Düzenlenen Kosgeb hibe programlarında hibe miktarı belirlenirken ana etmen her zaman işin gerektirdiği sermaye oluyor. Çok daha yüksek miktarda sermaye gerektiren bir şirket kurulacaksa verilen hibe miktarı da yüksek olabiliyor. Kurulacak olan işin riskine göre de daha yüksek ya da düşük oranda hibe sunulabilmekte. 

KOSGEB Hibe Destek Programları Hangi Dönemde Uygulanıyor?

KOSGEB sunduğu hibe ve kredi desteklerinde hiçbir zaman kısıtlaması sunmamakta. Yılın belirli dönemlerinde hibe programları başlatılmıyor. Bu programların tamamı kalıcı ve her zaman başvurulabilir programlar olmakta. Girişimciler kendileri için en uygun zamanda başvurularını kolayca yapabiliyorlar. 

KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?
KOSGEB Hibe Destek Programı Nedir? Nasıl Faydalanılır?

Sonuç

Kendisini girişimci olarak tanımlayan ya da tanımlamak için hazırlanan kişilerin önündeki en büyük engel sermaye oluyor. Kosgeb hibe programları bu sorunu ortadan kaldırmakta. Sunulan önemli miktarlarda hibe ve çok uygun şartlardaki krediler ile yeni bir işyeri kurmak hayal değil. Doğru bir planlama yaptıktan sonra başvurularınızı gerçekleştirebilir ve çok iyi seviyelerde hibenizi alabilirsiniz. Sonrasında tek yapmanız gereken dürüst bir şekilde çalışmaya devam etmek olacak. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli