Kıdem Tazminatı İle İlgili Merak Edilenler


15 yıl 3600 Gün ve Kıdem Tazminatı

            15 yıl 3600 günü dolduranların ve kıdem tazminatı almak için bekleyenlerin aklı iyice karışmış durumda. Durmadan yasaların değişikliğe uğraması sonucu insanların aklını peki bu sefer bizi ne bekliyor sorusu meşgul eder oldu. Daha önceleri 3600 gün prim yatıran ve 15 yılını dolduranların kıdem tazminatını alıp emekli oldukları dönemlerin üstüne defalarca değişen kanunlar ortalığı karıştırmış durumda. Kimi çalışanın yaştan emekliliği gelmezken, kiminin sigortalılık başlangıç tarihi emekliliğine engel olmaktadır. İşte bu sorunların akla takılanlarından biri de; 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar  kıdem tazminatı almaya hak kazanıyor mu? Bunun için öncelikle bazı şartları sağlamalısınız.

Emekli olmak için yaş şartı gerektiren ve birçok sigortalının emeklilik yaşını ileri bir tarihe atan; 4447 sayılı kanun ile yürürlüğe giren düzenlemelerden biri de; emeklilik yaşını doldurmuş olanların kıdem tazminatlarını son çalıştıkları iş yerinden alarak işten ayrılmalarını sağlamaktır. Bu yasadan anlaşıldığı üzere 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar ve kıdem tazminatı alması gerekenlere; kıdem tazminatlarının verilmesi gerekmektedir.

Düzenlemenin 1999 yılında yapılmasına rağmen,2008 yılına kadar 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar ve yaşını bekleyen çalışanlara kıdem tazminatlarını alabileceklerine dair yazı verilmemiştir. Yargıya taşınan bu konu mahkemenin kararıyla kıdem tazminatı alabilir yazısının alınması ile SGK 10.07.2008 tarihinde uygulamada değişiklik yapıp 08.09.1999 tarihinden önce çalışmaya başlayanlar için aylık almaya hak kazanım koşulunun yaş dışında 15 yıl ve 3600 gün koşulunu öngörmüş, 08.09.2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlara içinse yaş koşulu haricinde kalan yıl ve toplam prim ödeme gün sayısını en yakın tarihte yerine getirmeleri; kıdem tazminatı yazısını almaya hak kazanmasına uygun görmüştür.

Bu yazıya sahip olup işvereniniz size kıdem tazminatını ödemiyorsa gerekli yerlere konuyla alakalı dilekçe yazıp kıdem tazminatınızı talep edebilir yine alamazsanız; iş mahkemesinde açacağınız dava ile kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Hatta dava sonuçlanan kadar geçen süre de gecikme faizi de uygulanarak daha fazla kıdem tazminatı alabilmeniz de mümkündür. SGK ‘nın çalışanların haklarını korudukları bu yasa ile işler biraz daha rayına oturmuş ve karışıklıklar biraz da olsa ortadan kaldırılmıştır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*