İsteğe Bağlı Sigortalılık Hakkında Bilinmesi Gerekenler


İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLERİSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK
Sigorta, çalışsın veya çalışmasın bütün herkesin yaptırması gereken bir hizmettir. Sigortalı kişi, sigortasını yaptırdığı takdir de hem bugününü hem de yarınını garantiye almış olur. Sigortalı olmak demek kişi hastalandığında veya öldüğünde arkasında bıraktığı insanları mağdur etmemesi demektir. Bakmakla yükümlü olduğunuz insanların bir başkasına muhtaç olarak yaşamasını istemiyorsanız, yaşamlarına eski rahatlığında devam edemeseler de, en azından hayatsal birçok ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmak istiyorsanız, SSK – SGK sigortanızı yaptırmayı ihmal etmeyiniz. Veya bunların hepsini bir kenara koysak, arkanızda bakmak zorunda olduğunuz insanlar bırakmasanız da, bugünü değil yarını düşünerek sigortanızı yaptırmanız gerekir.

Sigorta, ister isteğe bağlı, ister kamudan, ister ise özel sektörden yapılabilir. İsteğe bağlı sigorta açıklanacak olursa; sigortalı olmak isteyen kişi, kuruma direk kendisi giderek sigortalı olmak için gerekli işlemleri yapar. Yani sigortalı olmak için çalıştığı iş yerine bildirmesine gerek yoktur. Bütün işlemleri kişi kendisi halleder. Ancak isteğe bağlı sigortalı olabilmek için gereken bazı şartlar vardır.

Uluslar arası sosyal güvenlik sözleşmelerinden doğan haklar saklı kalmak şartıyla, Türkiye’de yasal olarak ikamet edenler ile Türkiye de ikamet etmesine rağmen, ülkemiz ile uluslar arası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde bulunan Türk vatandaşlarının uyması gereken bazı şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • Sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,
  • İsteğe bağlı sigortalılık bildirgesi ile kuruma başvuru yapmak,
  • Kanunların kesinleştirilmiş olan, zorunlu sigortayı gerektirecek şekilde çalışmıyor olmak,
  • Sigortalı olarak çalışmakla birlikte, bir ay içinde 30 günden az çalışıyor olmak ya da tam gün çalışmamak gibi şartlar gerekiyor.

 

Ülkemiz ile uluslar arası sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerde çalışması için götürülen Türk işçileri, eğer isteğe bağlı sigorta talebinde bulundularsa, onlarda Türkiye’de ikamet etmeleri gibi bir şart aranmamaktadır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*