İşsizlik Parası (Maaşı) Ne Zaman Yatar?


Sosyal Güvenlik Kurumu ülkemizdeki her vatandaşın ihtiyaçlarına göre hizmet olanaklarını ve kapsamlarını şekillendiriyor. Bu kapsamda Türkiye’de sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımızın çalışmaları sırasında karşı karşıya kaldıkları işten ayrılma durumlarında, yeni bir iş bulana kadar geçimlerini sağlayabilmeleri amacı ile işsizlik parası adı altında bir ödenek yardımında bulunmaktadır.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Alınır?

Vatandaşlar işsizlik dönemleri içerisinde maddi açıdan sorunlar ile karşı karşıya kalmamaktadırlar. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu işsizlik parasını verme konusunda bir takım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar içerisinde en önemlisi ise elbette ki işten ayrılış sebebinin yürürlükte olan İş Kanununa göre ahlaki ve sorumluluk dışında olması gerekmektedir. Bu kapsamda işsiz parası başvurusu kabul olan vatandaşların en çok sordukları sorulardan birisi de işsizlik parası ne zaman yatar sorusu olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların işsizlik parası ne zaman yatar sorusu için yanıtı her ayın sonu olarak vermektedir. Bu işsizlik sigortası kanuna göre her ayın sonunda işsizlik maaşı alma hakkına sahip olan kişilere PTT şubeleri üzerinden işsizlik parası ödemeleri gerçekleştirilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*