İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?
KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

Sıradaki içerik:

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Nedir? Nasıl Alınır?

e
sv

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

30 Temmuz 2023 10:20
İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

Ülkemizde işsizlik oranları hiçbir zaman istenen seviyelere gerilemiyor. Hala birçok gencimiz kendisi için uygun işleri bulmakta zorluk yaşıyor. Devletimiz tarafından, özel sektörde personel alımlarının daha düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, iş arayanların kendilerine uygun işlerler buluşması ve işverenlerin aradıkları çalışanları bulabilmesi adına İŞKUR kuruldu. Kurulduğu dönemden beri de her sene binlerce vatandaşımıza iş imkanı sağlıyor. 

İŞKUR üzerinden işe girebilmek için belli başlı işlemleri gerçekleştirmek gerekli. İşkur kayıt işlemi bunların başında gelmekte. Kayıt işlemini gerçekleştirmeden önce kurumda herhangi bir resmi işlem yapmanız mümkün olmuyor. Bu sebeple de sizler için hazırladığımız bu rehberimize kayıt işlemlerini anlatarak başlıyoruz. Ardından iş ilanlarının incelenmesi, bulunması ve başvurulması aşamalarını da sizlere açıklayacağız. 

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Kendinize uygun bir iş bulabilmeniz için ilk olarak İşkur kayıt işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kayıt işlemlerini online olarak yapmanız mümkün. Bilgisayarlarınızın ya da akıllı telefonlarınızın tarayıcılarından https://esube.iskur.gov.tr adresine girerseniz kayıt işlemlerine hemen başlayabilirsiniz. 

Kayıt işlemlerini gerçekleştirirken sizlerden belli başlı kişisel bilgiler istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz şart. Aksi halde sizlere uygun bir iş bulunduğunda kurumun size ulaşım sağlaması mümkün olmayacaktır. İletişim bilgileriniz olan telefon numarası ve e-mail adresini yanlış girmediğinizden emin olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra kaydınızı gerçekleştirdikten sonra belirli zaman aralıkları ile hesabınıza giriş yapmanız gerekli. Aksi halde üyeliğiniz pasif forma dönebilir. Böyle bir durumda yeni bir kayıt oluşturmak zoruna kalırsınız. 

Kayıt işlemlerinde iki ana seçenek de bulunuyor. Kayıt işlemleriniz yaparken işveren ya da iş arayan seçeneklerinden bir tanesini tercih etmelisiniz. İşkur bünyesinde yapacağınız işlemler artık bu seçiminiz üzerinden ilerleyecektir. 

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?
İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

İş Arayanlar İçin Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

Kendiniz için uygun bir iş aramaktaysanız İŞKUR sizin için harika bir yardımcı olabilir. İŞKUR’un geniş ağından faydalanmak ve bulunduğunuz şehirde en uygun işi bulmak için İşkur kayıt işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. 

Yapmanız gereken ilk işlem https://esube.iskur.gov.tr adresine girmek olacaktır. Giriş işlemlerini kolaylıkla yaptıktan sonra karşınıza direkt olarak işveren ve iş arayan seçeneklerinin bulunduğu pencereler çıkacak. Sol kısımda yer alan “İş Arayan” kutusunun içerisinde “Üye Ol” butonu bulunuyor. Bu butona basarak bir sonraki adıma geçmeniz gerekli. 

Yeni açılan sayfada sizlerden belli başlı kimlik bilgileri talep edilecektir. İşkur kayıt işlemleri sırasında bu bilgileri eksiksiz bir biçimde girmeniz çok önemli. Bu bilgiler tamamen güvenli bir şekilde kuruma aktarılacaktır. Hiçbir şekilde güvenlik sorunu ortaya çıkmaz. 

Sitede sizlerden;

 • T.C kimlik numarası, 
 • Ad,
 • Soyad,
 • Baba Adı,
 • Doğum Tarihi,
 • Cep Telefonu, bilgileri istenecektir. 

Kimlik bilgilerinin hemen altında bir güvenlik kontrolü kutusu bulunur. Burada 4 haneli bir sayı yer alıyor. Bu sayıyı üst kısımda gördüğünüz beyaz kutunun içerisine doğru bir şekilde yazmanız gerekli. Ardından kurum tarafından oluşturulan sözleşmeleri okuyacağınız kısma geçiyoruz. Bu kısımda;

 • Kurumsal üyelik sözleşmesi, 
 • KVKK aydınlatma metni,
 • Kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında açık rıza beyanı, yer almaktadır. 

Her birini ayrıntılı bir şekilde okuduktan sonra altlarında yer alan “Okudum, Onaylıyorum” seçeneğinin hemen solundaki kutucuğu işaretlemeniz gerekiyor. 3 metin için de işaretlemeyi yaptıktan sonra en alt kısımda yer alan ve mavi renkteki “İleri” butonuna basıyoruz. 

Ardından yeni açılan sayfada karşımıza iletişim bilgilerini gireceğimiz kısım çıkıyor. Burada da bizlerden;

 • Ülke,
 • İl,
 • İlçe,
 • Açık adres,
 • Posta kodu,
 • Ev telefonu,
 • Cep telefonu,
 • E-posta adresi, bilgileri isteniyor. 

İletişim bilgilerini doğru bir şekilde girip tekrar kontrol ettikten sonra İŞKUR profilinize giriş yaparken kullanacağınız şifreyi belirlemeniz gerekiyor. Karşınızda yer alan sayfada “Bir şifre seçin” kısmı yer almakta. Bu kısmı kullanarak kendiniz için bir şifre oluşturmanız gerekli. 

Şifrenizi buraya girdikten sonra alt kısmında “şifrenizi tekrar girin” bölümü yer alıyor. Bu bölümde aynı şifreyi tekrar yazarak herhangi bir hata olmadığından emin oluyoruz. 

Şifreyi oluşturduktan sonra “Güvenlik Sorusu Oluşturun” ve “Yanıtınız” kısımları yer alıyor. Bu kısımlara da İşkur kayıt işleminden sonra şifrenizi unutursanız size hatırlatması adına kullanacağınız kısımlar. Bu kısımları da uygun bir şekilde doldurarak en alttaki “Üyeliğimi Oluştur” ve “Devam Et” seçeneklerini tıklıyoruz. 

Gerçekleştirdiğimiz bu sıralı işlemler ile birlikte iş arayan bir kişi olarak İşkur kayıt işlemimiz başarıyla tamamlanmış oluyor. 

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?
İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

İşveren İçin Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

İşveren olarak İşkur kayıt işlemini gerçekleştirecekseniz süreç daha ilk adımdan farklı işliyor. Ana sayfa üzerinde sağ kısımda yer alan “İşveren” kısmını kullanmanız gerekli. Bu kısımdaki “Üye Ol” butonuna basarak yeni bir üyelik oluşturmaya başlıyorsunuz. 

İlk olarak karşınıza okuyup onaylamanız gereken sözleşmeler çıkıyor. Bu sözleşmeleri ayrıntılı bir şekilde okuyup yanında yer alan “Okudum, Kabul Ediyorum” kutusunu işaretliyorsunuz. “İleri” butonuna bastığınızda karşınıza şirket bilgilerinizi gireceğiniz kısım çıkıyor. Burada sizlerden;

 • SGK numarası, 
 • Şirket unvanı, 
 • Vergi numarası, 
 • Vergi kimlik numarası,
 • Ana faaliyet grubu, 
 • Alt faaliyet grubu, 
 • Kuruluş tarihi, 
 • Yasal durumu, 
 • Tüzel kişinin adres bilgileri,
 • Tüzel kişinin iletişim bilgileri, talep ediliyor. 

Bilgileri eksiksiz bir şekilde girdikten sonra “İleri” butonuna basıyoruz ve şifre belirleme sayfasına yönlendiriliyoruz. Burada uygun bir şifre belirledikten sonra “Şifrenizi Tekrar Girin” kısmına tekrar aynı şifreyi yazıyoruz. Güvenlik sorusu ve yanıtını seçtikten sonra da İşkur kayıt üyeliğimiz bir işveren olarak oluşturulmuş oluyor. 

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?
İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

İŞKUR Kayıt Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sizlere İşkur kayıt işleminin tüm adımları hakkında ayrıntılı bir rehber hazırladık. Ancak hazırladığımız bu rehber sizlerde birçok soru işareti oluşturmuş olabilir. Dilerseniz bu konuda en çok merak edilen soruların yanıtlarına da hep birlikte bakalım. 

İŞKUR Kayıt İşlemi İçin Şartlar Neler?

Gerçekleştireceğiniz İşkur kayıt işlemleri için belli başlı şartlar yer alıyor. İlk olarak 14 yaşını doldurmuş olmanız gerekli. Aksi halde kayıt işlemlerini gerçekleştiremiyorsunuz. Bunun yanı sıra T.C. vatandaşı olma şartı da bulunuyor. Bu iki şartı sağlayan herkes başvurularını başarıyla gerçekleştirebilir. 

İŞKUR Kayıt İşlemi ile Açılan Üyelik Ne Kadar Süre Geçerli?

Normal şartlarda herhangi bir sitede açılan üyelikler kapatma talebi olmadığı sürece kullanılmaya devam ediyor. Ancak İşkur kayıt işlemlerinde durum böyle değil. İş arayan kişilerin çok daha hızlı bir şekilde işlerine kavuşmaları için İŞKUR tarafından bir sistem oluşturulmuş durumda. Eğer İŞKUR hesabınıza 1 sene boyunca giriş yapmıyorsanız bu durumda üyeliğiniz pasif hale getiriliyor. Bu durumda iş ilanı için çok uygun bir aday olsanız dahi kurum tarafından aranmıyorsunuz. Böyle bir durumda üyeliğinizi tekrar güncellemeniz gerekiyor. 

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?
İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

İŞKUR Kayıt Sonrası Ne Zaman İşe Girilir?

İŞKUR için kayıt işlemini yaptıktan sonra size uygun bir işin gelmesi için beklemeye geçebilirsiniz. Burada site içi ilanları incelemeniz mümkün olacak. Size uygun gördüğünüz ilanlar için işlere başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra üyeliğinizi gerçekleştirdiğiniz andan itibaren size uygun bir iş ilanı oluşturulduğunda kurum yetkilileri sizi arayarak iş hakkında bilgi verecek ve başvuru yapıp yapmak istemediğiniz soracaktır. Üyeliğinizi yaptığınız gün aranabileceğiniz gibi aylar sonra da aranabilirsiniz. Sahip olduğunuz meslek ve o dönemdeki talepler bunu belirleyecektir. 

Sonuç

Sizlere ayrıntılı bir şekilde İşkur kayıt işleminden bahsettik. Sizler de kendiniz için harika bir iş arıyorsanız ve bulunduğunuz şehrin her bir noktasını ziyaret edip iş arama şansınız yoksa İŞKUR imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kayıt işlemini yaptıktan sonra kesinlikle sizlere geri dönüş yapılacağından emin olabilirsiniz. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli