İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?
Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

Sıradaki içerik:

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

e
sv

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

02 Ağustos 2023 22:11
İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Engelli vatandaşlarımızın kendi ihtiyaçlarını olabildiğince karşılaması, ailesine katkı sunması ve ülke ekonomisine katılması amacıyla sürekli olarak çalışmalar gerçekleştiriliyor. Birçok kurumda engelli vatandaşlarımız için ayrılan kontenjanlara başvurular yapılıp işe alımlar gerçekleşiyor. Böylece birçok engelli vatandaşımız ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamayı başarıyor. 

Engelli vatandaşlarımız için tek seçenek herhangi bir işe giriş çalışmaya başlamak değil. Diğer herkes gibi engelli vatandaşlarımız da işveren olarak ekonomideki yerini alabilir. Bunun için kendilerine destek olarak devlet kurumlarına ihtiyaç duyabiliyorlar. İŞKUR bu aşamada devreye girerek engelli vatandaşlarımıza hibe desteği sunuyor. İşkur engelli hibe desteği ile her yıl binlerce vatandaşımız işveren olarak yaşamına devam ediyor. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

Yeni bir iş kurmak için ciddi bir sermaye gerekiyor. İş sektörüne göre değişen sermayeleri bir araya getirmek herkes için çok zor. Hali hazırda bir iş kurmak büyük riskler içermekte. Bir de bu iş kurulumunu borçla yapıyorsanız süreç sizler için çok daha zor olabiliyor. 

Sizlerin de tahmin edebileceği gibi sermayenin biriktirilmesi aşaması engelli vatandaşlarımız için çok daha zor. Bu zorlu süreçte İŞKUR onların her zaman yanında oluyor. İlk etapta iş arayan engelli vatandaşlarımıza iş bulan kurum, iş kurmak isteyen vatandaşlarımız için de hibe desteği sunmakta. 

İş kurma planı olan ve işinin tüm aşamalarını planlayan vatandaşlarımız İşkur engelli hibe desteği için rahatlıkla başvuruda bulunabilir. Yapılacak olan başvuruların sonunda son derece tatmin edici düzeylerde bir hibe kendilerine sunulacaktır. Geri ödemesi olmayan bu meblağ iş kurulumunda kullanılabilir. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?
İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

Kimler İŞKUR Engelli Hibe Desteği Kullanabilir?

Vatandaşlarımızın İşkur engelli hibe desteği kullanabilmesi için engelliliklerini sağlık raporları ile kanıtlamaları gerekmektedir. Bunu gerçekleştirirken Sağlık Bakanlığı onaylı sağlık kuruluşlarını tercih etmeleri ve bu kurumlardan raporlarını almaları gerekir. 

İŞKUR kayıt işlemlerinden sonra vatandaşlarımız engellilik durumlarını gösteren belgeler ile kendilerine en yakın İŞKUR adresine giderlerse burada başvurularını kolayca gerçekleştirebilirler. 

Engellilik durumlarını kanıtladıktan sonra kuracakları işler hakkında bilgiler sunmaları da gerekiyor. Belli başlı sektörlerde bu hibeyi kullanmak son derece kolay. Planlama ve gerekli olan sermaye konusunda bilgilendirmeler yapıldıktan sonra başvurular tamamlanmakta ve kısa süre içerisinde İŞKUR tarafından geri dönüşler sağlanmaktadır. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği İçin Şartlar Neler?

İşlerini kurabilmek adına İşkur engelli hibe desteği almak isteyen engelli vatandaşlarımızın belli başlı şartları sağlaması şarttır. Engelli raporuna sahip olunması en önemli şart olarak görülse de tek şart değildir. Aşağıda belirteceğimiz şartları sağlayan herkes başvurusunu yaptıktan sonra hibe desteğini alarak yepyeni bir hayata adımlarını atabilir. 

 • İŞKUR’a başvurular yapılarak engelli kaydının oluşturulması,
 • 18 yaşının üzerinde olunması,
 • Herhangi bir sebeple emekli olunmaması, 
 • İŞKUR’a herhangi bir sebepten ötürü borcunun bulunmaması, 
 • Hali hazırda kendi üzerine bir iş ya da işyerinin bulunmaması,
 • Kuracağı işyeri ile aynı şehirde ikamet ediyor olması, 
 • İŞKUR tarafından sunulan girişimcilik eğitim programı sertifikasına sahip olması, 
 • Kurulacak olan iş ile ilgili diploma ya da çeşitli şartlar varsa bunları sağlıyor olması,
 • Kendisine vasi tayini yapılmamış olması, 
 • Hakkında herhangi bir güncel icra takibinin olmaması, 
 • Hayvancılık ya da arıcılık projelerinde gerekli belgelerin bulunması, şeklinde sıralanan şartların sağlanması gerekmektedir. 
İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?
İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Engelli vatandaşlarımızın en kolay şekilde hibe desteğine başvurabilmesi ve desteği alabilmesi için kısa bir rehber hazırladık. Bu rehber içerisinde sıkça sorulan sorular kısmına da yer veriyoruz. Aklınıza gelebilecek olan birçok sorunun kısa ve net cevapları sizlerle. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Ne Kadar?

Herhangi bir kurumda hibe desteğinden bahsedildiğinde akla gelen ilk soru desteğin miktarı oluyor. İşkur engelli hibe desteği her sene değişmekte ve yükseliş göstermekte. 2023 senesi için belirlenen hibe desteği 150.000 TL seviyesinde. Yapılacak olan başvurulardaki proje hayvancılık alanındaki bir yatırım olacaksa 115.000 TL seviyesinde hibe sunuluyor. Diğer tüm planlamalar için 150.000 TL tutarında hibe almak mümkün. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Hangi Sektörlere Veriliyor?

İŞKUR vatandaşlarımız için ülkemizde hizmet veren ve ticaret odalarında kaydı bulunan her sektörde adımlar atıyor. Sunulan İşkur engelli hibe desteği için de girişimcilik adımlarında bir sınırlama yok. Engelli vatandaşlarımız her sektör için bu hibe desteğine başvurabilirler. Ticaret odalarından alınacak olan belgeler sayesinde rahatlıkla işe başlangıç süreci gerçekleşecektir. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Almak İçin Sağlık Raporundaki Engelli Yüzdesi Kaç Olmalı?

İŞKUR belirli dönemlerde vatandaşlarımıza hibe ve kredi desteği sunuyor. Ancak İşkur engelli hibe desteği kalıcı ve sürekli olarak sunulmakta. Bu desteği almanın ilk şartı engelliliği kanıtlayan sağlık raporlarının bulunması. Raporlarda engellilik düzeyinin en az %40 olması isteniyor. Aksi halde bu vatandaşlarımız İŞKUR bünyesinde engelli olarak kayıtlı olmayacaktır. Dolayısıyla bu hibe desteğinden de faydalanmaları söz konusu olmaz. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?
İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Reddediliyor mu?

İŞKUR elinden geldiğinde bu hibeyi vatandaşlarımıza ulaştırma çabası içerisinde oluyor. Maalesef herkes dürüst bir biçimde bu hakkını kullanmaya çalışmıyor. Engellilik durumlarında ya da iş planlarında bazı düzensizlikler oluşturarak bu hibeyi almak isteyen insanlar olabilmekte. Haliyle bu tarz başvurular reddediliyor. Eğer iş planınızı doğru bir şekilde yapıp sunmazsanız kurul ikna olmaz ve ret yiyebilirsiniz. 

Hangi Dönemlerde İŞKUR Engelli Hibe Desteği Alınabilir?

Vatandaşlarımızı çok daha rahat bir şekilde işlerini kurabilmesi adına onlara destek olan İŞKUR yılın her döneminde bu hibe desteğini sunuyor. Yapılacak olan başvuruların kış ya da yaz aylarında olması hiçbir önem arz etmemekte. Yapılan iş planının o mevsime uygun olması da önem arz etmiyor. Belirlenen şartları sağlayan tüm vatandaşlarımız başvurularını yaparak hibe desteğini alabilir. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği İçin Kişi Sınırı Var mı?

Her yıl binlerce kişi İŞKUR üzerinden hibe ve kredi desteği almakta. Bu kişilerin önemli bir kısmı İşkur engelli hibe desteği programını kullanıyor. Kurum tarafından bu konuda belirlenen bir sınır bulunmamakta. Şartları sağlayan kişiler genellikle belirli bir sayının üzerine çıkmıyor. Bu yüzden de tüm Türkiye’ye iş sağlamayı amaçlayan kurum için bu hibeleri vermek çok zor değil. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Verilen Firmalar Takip Ediliyor mu?

Yapılan başvuruların sonrasında İşkur engelli hibe desteği alınırsa kurulan firmalar İŞKUR tarafından takip edilmekte. Belli başlı sektörlerde İŞKUR kayıtlarını oluşturan firmalar işçi alımlarını da İŞLUR üzerinden yaparak sürecin her aşamasında kurumdan fayda sağlamış oluyor. İŞKUR tarafından takip süreci 2 yıl boyunca devam ediyor. 2 yıl boyunca açılan işletmelerin keyfi olarak kapanması mümkün değil. İflas gibi durumlar söz konusu olduğunda elden bir şey gelmediği için işletmeler kapanabiliyor. 

İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?
İŞKUR Engelli Hibe Desteği Nedir?

Sonuç

Yeni bir iş kurmanın hiç kolay olmadığı bu dönemlerde engelli vatandaşlarımıza sunulan İşkur engelli hibe desteği son derece önemli. Bu desteği alarak işlerini kuran vatandaşlarımız sonraki dönemlerde birçok işçi için ekmek kapısı oluyor. Kendi ekonomilerini iyi bir seviyeye çektikten sonra devlet ekonomisine ve iş ihtiyacına katkı sağlamaya başlayan işletmeler her aşamasında ülkemiz için faydalı olabiliyor. 

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli