Gelir Testi Nedir?


Genel Sağlık Sigortası Gelir Testi Nasıl Yapılır?
Gelir Testi Nedir?
Herhangi bir güvencesi olmayan ve sağlık sigortası primlerini karşılamayan kişiler için hazırlanmış bir uygulamadır. Gelir testi, devlet tarafından gelirleri asgari ücretin 3/1 den daha düşük olanları tespit etmek için yapılmaktadır.Gelir testi safhasında  aileye ve bireye önceden belirlenmiş sorular sorularak, gelir tespiti yapılır.Bu test sonucunda, gss sigorta primlerinin kimin tarafından ödeneceğini belirlenir. Gelir testi SGK’ya dahil olmayan ve sağlık sigortasından yararlanamayan kişiler tarafından yapılır. Yapılan gelir testinde aile bireylerinin gelirleri asgari ücretin 3/1 den daha düşük ise, devlet bu kişileri gss kapsamında güvenceye alır. Gelir testiyle kişilerin ödemesi gereken gss primleri de belirlenir.

Gelir Testi Başvuru Aşamaları

Gelir testine başvurmak için kişi SGK’ya yazılı bir dilekçe yazarak internet üzerinden veya direk olarak ulaştırmalıdır. Bu işlemden sonra SGK tarafından kişiye gelir testi soruları verilecektir. Kişi bu soruları doğru bir şekilde yanıtlayarak SGK’ya teslim etmelidir. Kişinin beyanı, SGK tarafından incelenip kişi araştırmaya alınacaktır.

Gelir Testi Araştırma ve Sonuç Aşamaları

Gelir testine başvuran kişiler için öncelikle araştırma aşaması başlatılır. Araştırma aşaması içersinde öncelikle ailenin toplam geliri ve kişi başında düşen gelirler kontrol edilecektir. Bunun yanı sıra evinizi ve eşyalarınızı kontrol etmek amacıyla bazı görevli memurlar sizleri ziyaret edecektir. Kişiler gelir testine göre gelir ve giderlerine ortalama bir değer çıkartılır. Tüm bu aşamlar ise puanlama sistemiyle kayıt altına alınır.

Sonuç aşamasıda ise tüm puanlamalar ve gelirler değerlendirilir. Eğer ki gelir testinde aile bütçesinin yetersiz olduğu belirlenirse, genel sağlık sigortası primleri SGK tarafından karşılanır. Kabul edildiğiniz takdirde kaydınızı yapmak için gerekli belgelerle birlikte tekrardan SGK’ya gidip kaydınızı tamamlamanız gerekir. Uygun bulunmayan kişiler ise aylık gelirlerinin ortalamasına göre 34-213 TL arasındaki bir ücret karşılığı sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Gelir testine başvuran kişinin reddedilmesi halinde, itiraz ederek dosyalarının tekrar incelenmesini isteme hakkı vardır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*