Engellilerde Emeklilik İşlemleri


Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın emeklilik ile ilgili yaşamakta oldukları sorunlar ve mağduriyetler nedeni ile Sosyal Güvenlik Kurumu yeni bir sisteme geçmiştir. Bu sisteme göre engellilerde emeklilik nasıl olur sorusuna yeni bir yanıt oluşturmuştur.

Engellilerde Emeklilik Nasıl Olur?

Engellilerde emeklilik nasıl olur sorusuna göre yeni düzenleme ile oluşan duruma göre sosyal sigortalar yasasında yapılan reformdan sonra sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başlayan vatandaşlarımız, çalışmaya başlamadan önce % 60 ve daha fazla oranlarda hastalık ya da özrü var olan ve bu sebep dolayısı ile malullük aylığından yararlanamayan vatandaşlarımız bu haktan yararlanabilmektedir.

Tasarıya göre vatandaşlarımız en az 15 yıldır sigortalı olmaları ve 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirmiş olmaları halinde yaşlılık aylığı alabilme olanağına sahip olabilecektir. Bu noktada yetkili olan sağlık kurumlarınca gerekli olan şekilde düzenlenecek raporlar ve tıbbi belgelerin incelemeleri neticesinde Sosyal Güvenlik Kurumu çalışa gücünde kayıp oranı % 50 ila % 59  arasında olduğu tasdik edilen vatandaşlarımız, en az 16 yıldır sigortalı olmaları ve 4320 gün ile emekli olabilme olanağına sahip olabilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*