Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?
E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

Sıradaki içerik:

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

e
sv

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

02 Ağustos 2023 22:09
Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

Ekonomik zorluklarla mücadele ettiğimiz bu dönemde işsiz kalmak yaşayabileceğimiz en büyük sıkıntılardan bir tanesi. Bir anda gelirimizin kesilmesi ile birlikte yaşamımıza devam etmekte ciddi zorluklar yaşayabiliriz. Engelli vatandaşlarımız için durum çok daha vahim bir durumda. İşlerini kaybeden ya da hiç iç bulamayan engelli vatandaşlarımız hem kendi hem de yakınlarının masraflarını karşılama imkanı bulamıyor. 

Vatandaşlarımızın her birine iş bulmak için kurulan ve canla başla çalışan İŞKUR’a karşı engelli vatandaşlarımızın da beklentileri bulunuyor. Kurumlarda açılan engelli çalışan kontenjanları ya da engelli vatandaşlarımıza destek olmak isteyen işyerleri için İŞKUR, engelli vatandaşlarımızı yönlendirebilir. İşkur engelli iş başvurusu yapan vatandaşlarımız da bu şekilde aradıkları işi bulma şansını elde ederler. 

İŞKUR Engelli Vatandaşlarımıza İş İmkanı Sunuyor mu?

Ülkemizde bulunan işsizliği minimum düzeye çekmek ve ülkemizin ekonomik olarak kalkınması için İŞKUR ara vermeden hizmetlerine devam ediyor. Devlet kurumu olarak çalışmalarına devam eden İŞKUR bütün vatandaşlarımıza aynı şekilde yaklaşmak ve her birinin iş bulabilmesi için çaba göstermek zorunda. Bu zorunluluk engelli vatandaşlarımızı da kapsıyor. 

Engelli vatandaşlarımız maalesef kendileri için uygun bir iş bulmakta ciddi zorluklar yaşıyorlar. Bu sorunun tamamen ortadan kalkması adına İşkur engelli iş başvurusu çok büyük önem arz etmekte. Her yıl engelli vatandaşlarımız için alınan ilanlarla yönlendirmelerde bulunan İŞKUR binlerce engelli vatandaşımızı yeni işine kavuşturuyor.

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?
Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olabilir?

Engelli vatandaşlarımız devlet kurumlarında işlem yaparken ciddi zorluklar yaşayabiliyorlar. Özellikle fiziksel olarak kuruma gidilmesi gerektiğinde engelli vatandaşlarımız ulaşımda büyük sorunlarla karşılaşıyorlar. Bunun bilincinde olan İŞKUR tüm vatandaşlarımız için internet üzerinden kayıt oluşturma fırsatı sundu. Diğer tüm vatandaşlarımız gibi engelli vatandaşlarımız da https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş yapıp kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

Siteye giriş yaptıktan sonra ana sayfada “İş Arayan” sekmesi bulunuyor. Bu sekmenin altında yer alan “Üye Ol” butonuna bastıktan sonra karşısına çıkan soruları doğru bir şekilde cevaplayan engelli vatandaşlarımız kayıt işlemlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirecektir. Kayıtlar tamamlandıktan sonra İşkur engelli iş başvurusu yapmak için önünüzde hiçbir engel kalmayacak. 

İŞKUR’da Kayıt İşleminden Sonra Engellilik Bilgileri Nasıl Kuruma Sunuluyor?

Engelli vatandaşlarımızın kayıt işlemlerini yaparken engelli olduklarını belirtmeleri İŞKUR kayıtlarına bunun geçmesi için yeterli değil. Gerçekten engelli olduklarını kanıtlamaları için kendilerinin sağlık raporlarını sunmaları gerekiyor. 

Ülkemizde hizmet veren, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan sağlık kuruluşlarına giderek burada engelli raporu alan vatandaşlarımız eğer engellilik yüzdeleri %40’ın üzerindeyse İŞKUR’a engelli olarak kayıtlarını yaptırabilirler. Bunun sonrasında İşkur engelli iş başvurusu yapmaları mümkün olacaktır. 

Kayıtlar yapıldıktan sonra belirli zaman aralıklarıyla İŞKUR tarafından aramalar yapılır ve vatandaşlarımıza uygun şartlarda açılan iş ilanları hakkında bilgiler verilir. İşin kabul edilip edilmeyeceği ise tamamen engelli vatandaşlarımızın tercihlerine kalmıştır. 

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?
Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

İŞKUR’da Engelli Vatandaşlarımıza Sunulan İmkanlar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Engelli vatandaşlarımızın İŞKUR ile işe giriş süreçlerine dair bazı bilgileri sizlere sunduk. Ancak hala akıllarda kalan birçok farklı soru olabilir. Dilerseniz bu konuda en çok sorulan ve merak edilen sorulara en net cevapları verelim. Sizler için hazırladığımız sıkça sorulan sorular bölümü ile birlikte aklınız İşkur engelli iş başvurusu hakkında hiçbir soru işareti kalmayacak. 

Tüm Engelli Vatandaşlarımız Bu Fırsatlardan Yararlanabilir mi?

Engelli tabiri son derece geniş kapsamlı bir tabir. Birçok vatandaşımız engelli olarak değerlendiriliyor olsa birbirinden çok farklı bir yaşantısı oluyor. Haliyle çalışabilecekleri ya da mutlu olacakları işler de çok farklı. İŞKUR tarafından engelli vatandaşlarımıza sunulan iş imkanlarında herhangi bir engel kısıtlaması yok. Engelli raporu olan vatandaşlarımız kendilerine uygun bir iş bulabileceklerinden emin olmalılar. 

Alınacak Sağlık Raporunda Engellilik Yüzdesi Kaç Olmalı?

Sağlık raporu olmadan İşkur engelli iş başvurusu yapmak mümkün değil. Ancak alınan sağlık raporunda kişilerin engellilik yüzdesi en az %40 seviyesinde olmalıdır. Bunun altında olan vatandaşlarımız normal iş başvurularını gerçekleştirerek kendileri için en uygun işleri bulabilirler. Alınacak olan bu raporun tam teşekkürlü hastanelerden alınmış olması da şarttır. 

İşe Giriş Aşamasında Engellilik Durumunda Üst Sınır Var mı?

Az önceki soruda bahsettiğimiz gibi vatandaşlarımızın en az %40 engelli olduklarını gösteren bir rapor almaları gerekiyor. Bu rapordaki oranların yüzdesi daha düşük olursa engelli iş başvurusu için sorun olacaktır. Ancak üst sınır konusunda bir açıklama yapılmaz. Vatandaşlarımız %90 engelli durumdayken de kendileri istiyorsa ve imkanları varsa çalışabilirler. Tek yapılması gereken onlar için uygun bir işin bulunması olacaktır. 

Engelli Vatandaşlarımızın Yakınları İŞKUR Üzerinden İş Bulabilir mi?

Engelli vatandaşlarımıza tanınan hakların yanı sıra engelli vatandaşlarımızın bakımını üstlenen kişilere de bazı haklar sunuluyor. İşkur engelli iş başvurusu için engelli vatandaşlarımız diledikleri zaman adımlarını atıp ilerleme kaydedebilirler. Ancak engelli yakınları bu konuda bir adım atamazlar. Bulunan işler engelli bireylerimize uygun olan işler olacağından yakınlarının bu işlerde çalışması mümkün değildir. Engelli yakınları kendileri için sıradan iş arayan başvurusu yapabilirler. 

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?
Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

Engelli Vatandaşlarımız Hangi Belgeleri Teslim Etmek Zorunda?

Engelli vatandaşlarımızın teslim etmesi gereken belgeler sağlık raporu ile sınırlandırılmaktadır. Bunun yanı sıra iş başvuruları gerçekleşirken kendilerinden ekstra belgeler istenebilir. İŞKUR bu belgeleri işe giriş sürecinden önce talep etmez. Yalnızca sağlık raporunun sunulması yeterli olur. İşe giriş aşamasında adli sicil kaydı ya da ikametgah belgesi gibi belgeler talep edilebilir. 

Engelli Vatandaşlarımız İçin Hangi İş Seçenekleri Mevcut?

Vatandaşlarımızın engel durumlarına göre giriş yapabilecekleri işler de değişiklik gösterecektir. Tekerlekli sandalyede bulunan vatandaşlarımız için masa başı işlerin tamamı uygundur. Ancak görme engeli bulunan vatandaşlarımızın çok daha farklı alanlarda çalışması gerekir. Sizler İşkur engelli iş başvurusu yaptıktan sonra işler engel durumunuza göre gelecektir. Rahatlıkla size en uygun işleri belirleyip bu işlerde mesainize başlayabilirsiniz. 

Engelli Vatandaşlarımıza Ne Kadar Maaş Veriliyor?

İşin türü gibi iş karşılığında verilen maaşlar da işin belli olmasının ardından belirlenir. Engelli vatandaşlarımız kesinlikle asgari ücretin altında bir maaş almazlar. Birçok kurum bu vatandaşlarımıza destek olmak adına çok daha fazla maaş vermeyi tercih edecektir. Böylece engelli vatandaşlarımızın hayatı küçük de olsa kolaylaşmış olur. 

Sunulan İşlerin Kabul Edilmemesi Durumunda Ne Oluyor?

Vatandaşlarımız İşkur engelli iş başvurusu işlemlerini gerçekleştirdikten sonra beklemeye geçerler. Gerekli tüm belgeler teslim edildikten sonra kurum tarafından engelli vatandaşlarımız iş listelerine dahil edilir. Kısa süre içerisinde engelli vatandaşlarımız için uygun işler gelir ve kendileri telefonla aranarak bilgiler sunulur. Eğer engelli vatandaşlarımız teklif edilen işlerde çalışmak istemiyorlarsa bu işleri reddedebilirler. Hiçbir şekilde listelerden çıkarılmaları ya da tekrar kendisine iş sunulmaması gibi durumlar söz konusu değildir. 

Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?
Engelli Vatandaşlarımız İŞKUR İle Nasıl İş Bulabilir?

Sonuç

Engelli vatandaşlarımızın hayata kazandırılması konusunda hepimizin sorumlulukları var. Bireylerin ötesinde devlet kurumlarına çok büyük işler düşüyor. İŞKUR tamamen bu işlerin bilincinde ve attığı adımları her zaman bu yönde atıyor. İşkur engelli iş başvurusu için adımları takip edip sizler ya da engeli yakınlarınız başvurularını tamamlayabilirler. Kısa sürede sizlere uygun işler gelmeye başlayacaktır. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli