Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapabilirim ?


Emeklilik İşlemleri

SGK, emeklilik işlemlerinin bürokrasiden uzak ve daha hızlı gerçekleşmesi, aynı zamanda aylık, maaş bağlama sürelerinin minumum seviyelere indirilmesi için internet aracılığı ile emeklilik başvurusu uygulaması başlatarak, sigortalılara SMS ’le cevap hizmetini başlattı.

Bu uygulamayla Bağkur ve SSK’lılar emeklilik işlemlerini devletin vermiş olduğu e devlet hizmetleri doğrultusunda internet üzerinden yaparak, başvurularının hemen işleme alınmasını sağlayabilecekler.

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır.

E Devlet sitesine girerek e-devlet şifresiyle birlikte ilgili bölümden tahsis talep formunu doldurarak emeklilik başvurunuzu yapabilirsiniz.Bu uygulamadan SSK ve Bağ-Kur’lu olanlar faydalanacaktır. https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan üzerinden başvuru yapılabilir.

Emeklilik işlemi yapmak için, yukarıdaki bağlantıdan e-Devlet sitesi turkiye.gov.tr ‘ye girerek bu bölümden “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğini seçmelisiniz.Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “e-Devlet Şifresi” bölümüne “T.C. Kimlik No” , “e-Devlet Şifre”  bilgilerini girerek Emeklilik Başvurusu ekranını açabilirsiniz.Web üzerinden aldığınız talep belgesi, sgk’da ilgili birim olan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen yollanacaktır. Ayrıca bu gönderim ışığında emeklilik işlemleri hemen başlatılacaktır.

SGK İşlemlerin Yazılı Başvuru Şartı Kalktı
Sosyal güvenlik kurumu, emeklilik işlemleri, sürekli olarak iş göremezlik geliri, yaşlılık aylığı, malullük ve ölüm aylığı, evlenme ve cenaze ödeneği için artık yazılı başvuru gerekmeyecek.SGK, emeklilik aylığı bağlamanın yanı sıra diğer ödenek tahsis etme işlemleri, kanunlar çerçevesinde talep şartına bağlı olarak yürütüyor.Bu hizmetlerden yararlanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile sosyal güvenlik kurumuna bizzat yada posta yoluyla başvuru yapmak gerekiyordu. Fakat artık SGK, SSK ve Bağ-Kur sigortalıları ve hak sahiplerinin başvurularını internet üzerinden kuruma iletebilmeleri mümkün.Bu hizmet sayesinde sgk, vatandaşların emeklilik ve diğer işlemlerini daha hızlı  bir şekilde yapmalarını ve bir an önce sonuç almalarını sağlamıştır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*