EHLİYET PARASI


Trafikte etkin araç kullanabilmek için ehliyet sahibi olmak gerekir. Sadece bu şartlar altında aracınızla trafiğe çıkmanız uygun görülecektir. Aksi takdirde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ehliyet alabilmek için öncelikle bir ehliyet kursuna yazılmanız ve oradan gerekli eğitimi almanız gerekir. Ehliyet alma işlemi kurs ile başlar ve bunu diğer aşamalar takip eder. Aşama aşama ehliyet parası ödemeniz gereken yerler vardır.
Ehliyet için ilk ödemenizi eğitim alacağınız kursa yaparsınız. Ehliyet alabilmeniz için ilk olarak iki aşamalı sınava girmeniz gerekir. Bunlardan ilki Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan teorik sınav diğer ise direksiyon sınavıdır. Sınav ücretleri o ilçede sınava giren sürücü adayı sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Tüm bu aşamalardan sonra sınavlardan geçtiyseniz geriye ehliyet parasını ödeyerek ehliyetinizi emniyetten almanız kalır.
Eğitim aldığınız kurs sınavlardan geçtiğinize ve ehliyet almaya hak kazandığınıza dair bir dosya hazırlayarak size verecektir. Siz de bu dosyayla emniyete giderek ehliyet parasını ödeyerek ehliyetinizi teslim alabilirsiniz. Ödemeniz gereken ehliyet parası alacağınız ehliyetin sınıfına göre artacak ya da azalacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*