E Devlet Ve E-Devlet Kapısı


E DEVLET VE E-DEVLET KAPISI
E-Devlet, vatandaşların devlet hizmetlerinden daha kolay, daha hızlı ve kaliteli bir şekilde yararlanmasını sağlamak, akıllarındaki soru işaretlerini daha güvenilir bir şekilde gidermelerini, her konuda bilgi sahibi olabilmelerini kolaylaştırmak amacıyla, devlet tarafından elektronik ortamda verilen bir hizmettir. Bürokratik ve klasik devlet kavramının yerini almaya başlayan, bu kavramın biraz olsun değişmesine neden olan e-devlet anlayışı ile her kurum ve bireyin bilgi ve iletişim teknolojileri ile devlet kurumlarına kolayca erişebilmesi hedeflenmektedir.

E-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine, devlet ile alakalı tüm bilgilere tek bir yerden erişim imkânını sağlayan, her türlü bilgiyi içinde barındıran bir internet ağı sistemidir.
E-Devlet Kapısı’nın amacı, yukarda da söylediğimiz gibi, kamu hizmetlerini vatandaşlara, kamu kurumlarına ve işletmelere, bilgi ve iletişim teknolojileriyle verimli bir şekilde sunmaktır. E-Devlet Kapısı’nın içeriğini anlatmak gerekirse, kamu hizmetleri konusunda bilgilendirme amaçlı “Vatandaş”, “İş” ve “Devlet” sayfaları, bütünleşmiş elektronik hizmetler, kurumlar listesi ve güncel duyurular gibi kısımlar bulunmaktadır. Böylelikle bilgi sahibi edinmek isteyen veya işlemlerini internet üzerinden halletmek isteyen kullanıcılar, hangi konuda bilgi sahibi olmak istiyorlar ise, daha kolay bir şekilde bu ihtiyaçlarına erişebiliyorlar.

Burada adı geçen bütünleştirilmiş elektronik hizmeti açıklamak gerekirse, bütünleştirilmiş yani bir diğer adıyla entegre edilmiş elektronik hizmet, kamu kurumlarının verdiği elektronik hizmetlerden e-Devlet Kapısında, tek bir kimlik doğrulamasıyla erişilebilen hizmetlerdir.

 E-Devlet Kapısı nasıl kullanılır?

E-Devlet Kapısı üzerinden iki farklı hizmet tipine erişilmektedir. Birincisi, vatandaşı bilgilendirme amacıyla sunulan içeriklere erişimdir. Bunun için yapmanız gereken, www.turkiye.gov.tr adresini ziyaret etmektir.

İkincisi ise, kişisel bilgilere erişim veya kimlik doğrulama gerektiren, entegre yani bütünleştirilmiş elektronik hizmete erişimdir. Bunun için yapılması gereken ise, şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama bilgilerine sahip olmaktır. Tek bir kimlik doğrulaması (mobil imza, e-imza, şifre vb.) ile birçok entegre elektronik hizmete tek bir adresten ulaşabilirsiniz.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*