E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?
İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıradaki içerik:

İŞKUR Kayıt İşlemi Nasıl Yapılıyor? Nelere Dikkat Edilmeli?

e
sv

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

30 Temmuz 2023 10:29
E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

Hayatımıza en iyi ekonomik şartlar altında devam etmek için çaba sarf ediyor olsak da her zaman istediğimiz sonucu alamıyoruz. Birçok kez elimizde olmayan sebeplerden dolayı ekonomik zorluklar içerisinde kalıyoruz ve bu durumda yardım talebinde bulunmamız en doğal hakkımız. 

Sosyal devletler her zaman vatandaşlarına iyi bir hayat sunmak zorunluluğu içerisindedir ve bu zorunluluk içerisinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara çok sayıda yardımın yapılması ve hayatlarına olabildiğince iyi bir şekilde devam etmesini sağlamak da bulunur. 

Ülkemizde de çok sayıda farklı sosyal yardım seçeneği bulunuyor. Vatandaşlarımız gerçekleştirecekleri sosyal yardım başvurusu ile birlikte bu yardımları alabilir ve sorunlarını bir nebze de olsa çözüme kavuşturabilirler. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için ilk olarak sisteme giriş yapmanız gerekli. Giriş işlemlerinde T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubesinden aldığınız e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilirsiniz. 

Giriş işlemlerini gerçekleştirdikten sonra karşınıza çıkan ekranın orta kısmında, üzerinde “Merhaba, size nasıl yardım edebilirim?” yazan bir arama çubuğu çıkıyor. Bu arama çubuğuna tıkladıktan sonra buraya “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti”yazıp aratarak başvuru ekranına gelebilirsiniz. 

Yeni açılan sayfanın sağ bölümünde “Yeni Başvuru” butonu yer alıyor. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza çıkan bilgilendirme metnini okumanız ve sonrasında onaylamanız gerekli. Onaylama işlemi için bu sayfadaki tüm kutucukları işaretledikten sonra “Başvur” butonuna basmanız gerekiyor. 

Karşınıza çıkan sayfada sizlerden kişisel bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz bir şekilde girmeniz gerekir. Bunun yanında sistem sizlerden IBAN numarası da ister. Söz konusu yardımların yatırılacağı hesabı bildirmeniz gerekmektedir. Bu hesabın sizin üzerinize olması yeterli olur. 

Sayfanın en alt kısmında ihtiyaç ve talep kutusu yer almaktadır. Yardım konusunda bu kısma taleplerinizi iletebilirsiniz. Bu kısımda özgürce taleplerinizi belirtme imkanınız olacak. Taleplerinizi net bir şekilde belirttikten sonra sosyal yardım başvurusu işleminitamamlamak için “Kabul ve beyan ediyorum” kutucuğunu işaretledikten sonra “Başvur” butonuna basmanız gerekiyor. 

Başvurularınızı eksiksiz bir şekilde yaptıktan sonra aynı ekrandan başvuru sonuçlarını inceleyebilirsiniz. En kısa sürede sizlerle iletişim kurulacak ve haklı talepleriniz cevap bulacaktır.

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?
E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

E-Devlet Üzerinden Hangi Sosyal Yardım Başvuruları Yapılabiliyor?

E-devlet sistemi üzerinden çok sayıda farklı sosyal yardım başvurusu yapılabilmekte. Bu başvurulardan bazıları direkt olarak bu sistem üzerinden gerçekleşirken bazıları e-devlet sistemi tarafından yapılan yönlendirmeler ile gerçekleşiyor. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde başvurunuzu yaptığınızda direkt olarak yardımların tanımlanması ya da gerekli kurumlara yönlendirmelerin yapılması söz konusu olacaktır. 

Doğum Yardımı

E-devlet üzerinden alınabilen sosyal yardımların ilk sırasında doğum yardımı bulunuyor. Bu yardımın dağıtılmasına karar verildiği tarih olan 15.05.2015 tarihinden itibaren doğum yapan T.C. vatandaşı ve mavi kart sahibi kadınlar doğum yardımını alabilirler. Yapılacak olan başvurular ile birlikte ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için de 600 TL yardım gönderilecektir. 

Eşi Vefat Eden Kadınlara Nakit Yardımı 

Resmi nikahlı eşi vefat eden ve kendi sosyal güvencesi olmayan kadınlarımız da e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapabilirler. Yapılacak olan başvurular sonrasında kendilerine iki ayda bir olmak üzere 1000 TL tutarında sosyal yardım yapılacaktır. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?
E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

Gıda Yardımları

Hiç kuşkusuz gıda ürünleri hayatımıza devam edebilmek adına en önemli ihtiyacımız. Bizlerin ve ailemiz yeterli gıdaya ulaşamadığı durumlarda hiç düşünmeden sosyal yardım başvurusu yapmamız gerekiyor. E-devlet üzerinden yapılacak yardım başvuruları ile birlikte yılın belirli dönemlerinde gıda yardımları alınabilmektedir. 

Yakacak Yardımı 

Ülkemizin çok önemli bir kısmı ısınma ihtiyaçlarını doğalgaz le karşılıyor. Ancak faturalardaki yükseliş bazı vatandaşlarımızın bu imkandan faydalanamamasına sebep olmakta. Henüz doğalgaz hattı döşenmemiş olan bölgeler de bulunuyor. Bütün bu durumlar için yakacak yardımı başvurusu gerçekleştirilebilir. 

Asker Ailelerine Nakit Yardımı 

Aile bireylerinden bir tanesi askere gitmişse ve kalan kişilerin herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyorsa devletimiz tarafından iki ayda bir olmak üzere 800 TL tutarında yardım yapılmaktadır. Askerin annesi, babası ya da varsa eşi bu yardımı alabilir. 

Elektrik Desteği 

Gelişen teknoloji ile birlikte elektriğin değeri çok daha fazla arttı. Artık birkaç saatlik elektrik kesintisi dahi çok büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor. Faturalarını ödeyemediğinden elektrikleri kesilen ya da ödediğinde maddi zorluklar yaşayan aileler sosyal yardım başvurusu ile elektrik fatura yardımı alabilirler. 

Engelli ve Engelli Yakını Aylığı 

E-devlet üzerinden başvuruları yapılabilecek olan bir diğer yardım ise engelli vatandaşlarımızı kapsamakta. İş hayatına kendisine yer bulmakta zorlanan engelli vatandaşlarımız ve yakınları yapacakları başvurular ile her ay düzenli olacak şekilde önemli maddi yardımlar alabilirler. Engelli raporunda yer alan yüzdeye göre alınacak olan ücretler değişecektir. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?
E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ülkemizde sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen binlerce vatandaşımız var. Çok büyük bir kısmı da alınabilecek olan yardımlar konusunda bilgi sahibi değiller. Biz de bu vatandaşlarımız için akla ilk gelen soruları en yalın haliyle cevaplıyoruz. 

Kimler E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Yapabilir?

Devletimiz tarafından sosyal yardım başvuruları konusunda belirlenen şartlar son derece açıktır. Vatandaşlarımız Türkiye’de ikamet ediyorsa bu yardımlara başvuruda bulunabilirler. Ancak yardımların çoklu alımında bazı sorunlar bulunur. Yardımların tamamı talep edilip alınamaz. Bazı yardımların bir arada alınmasına izin verilmemektedir. Haliyle farklı bir sosyal yardım alan vatandaşlarımız yeni bir başvuru yapamayabilirler. 

Kimler E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Yapamaz?

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmayı düşünen vatandaşlarımız yardımlara özel şartları sağlamıyorlarsa başvuruda bulunamazlar. İlk etapta gelirleri yüksek olan vatandaşlarımız bu yardımları alamazlar. Kamu kuruluşlarında çalışanlar ve emekliler bu yardımlar için başvuruda bulunamayacaklardır. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Yardımların sonuçlanma süresi konusunda net bir bilgi vermek mümkün olmaz. Yapılacak sosyal yardımın türüne göre süre değişebilir. Yakacak yardımlarına başvuruda bulunulduğunda kış dönemi gelmeden başvurular değerlendirilmez. Ancak elektrik yardımı kısa sürede onaylanabilir ve bir sonraki fatura döneminde yardımların alınması mümkün olabilir. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Sonuçlarına Nasıl Bakılır?

Sizler için açıkladığımız sosyal yardım başvurusu işlemleri ile aynı sayfa üzerinden başvuru sorgulaması yapılabilir. Arama kısmına “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazarak arama gerçekleştirdiğinizde karşınıza daha önce yaptığınız başvurular çıkacaktır. Bunlara tıklayarak durumlarını öğrenebilirsiniz. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu İçin Gelir Ne Kadar Olmalı?

Başvuruda bulunacak olan yardıma göre bu oran değişebilir. Ancak genellikle yardıma muhtaç durumda olan vatandaşlarımızın durumu asgari ücret ve evdeki insan sayısına göre belirlenir. Eğer aile bireylerine asgari ücretin 1/3’ünden daha az bir gelir düşüyorsa bu yardımlar alınabilir. 4 kişilik bir ailenin tek geliri asgari ücretse bu aileler yardımlara başvurabilirler. Ancak 3 kişilik ve asgari ücretle geçinen aileler başvuruda bulunamayacaklar ya da başvuruları onaylanmayacaktır. 

E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?
E-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Hangi Yardımlar Mevcut?

Sonuç

Devletimizin kurumları tarafından gösterilen bütün çabalara rağmen yardıma muhtaç durumda olan çok sayıda vatandaşımız bulunuyor. Vatandaşlarımızın bu zorlukları tek başına aşmaya çalışmak yerine e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak çok daha doğru bir hamle olacaktır. Alınacak olan yardımlar çok büyük etkiler yaratmasa dahi kısa vadede sorunları çözebilir ve biraz daha hayatın zorluklarını bertaraf edebilir. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli