E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?
E-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sıradaki içerik:

E-Devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

e
sv

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

30 Temmuz 2023 10:50
E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yakın döneme kadar atalarımız hakkında yalnızca aile büyüklerimizin anlattığı bilgileri bilebiliyorduk. O bilgilerde dahi bazı tutarsızlıklar olabiliyordu. Özellikle doğum yerleri ve doğum yılları konusunda net bir şey söylemekte birçok aile büyüğümüz zorluk yaşamaktaydı. Ancak e-devlet platformunda bizlere sunulan soyağacı uygulaması bu sorunun tamamen ortadan kalkmasına sebep olmuş durumda. 

Daha önceki dönemde alt/üst soy listesinin yayınlandığı e-devlet platformunda artık soyağacı uygulamasına ulaşılabiliyor. Böylece atalarımızı bir grafik formatında bir arada görüntüleyip çıktısını alabiliyoruz. 

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir?

Bildiğiniz üzere çok uzun yıllardır vatandaşlarımızın nüfus kayıtları çeşitli arşivlerde saklanmaktaydı. Sonraki dönemde bilgisayarların hayatımıza girmesi ile birlikte belgelerin tamamı bilgisayar ortamlarına taşında ve arşivler artık sabit disklerin depolandığı alanlara dönüştü. 

Normal şartlarda devlet kurumlarına yapılan başvurular ile atalarımıza dair bilgileri almak mümkündü. Ancak kimse bunu bir gereklilik görüp bunun için zaman harcamıyordu. Son dönemde çıkarılan hizmetler ışığında atalarımıza dair son derece önemli bilgilere ulaşabiliyoruz. 

E-devlet platformunda sunulan soyağacı uygulaması ile birlikte üst soyumuzda resmi kayıtlarda bulunan tüm kişileri görme şansı buluyoruz. Maalesef liste bir yerde kesiliyor. Ancak ataları büyük şehirlerde ikamet eden kişiler çok daha eski yıllara kadar kayıtları bu tabloda görebiliyorlar. 

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?
E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nasıl Kullanılıyor?

Uygulamanın kullanım aşaması son derece kolay. İlk olarak T.C. kimlik numaramız ve e-devlet şifremiz ile birlikte e-devlet platformuna giriş yapıyoruz. Telefonlarımızdaki uygulamalardan ya da bilgisayarlarımızdaki internet tarayıcılarından giriş yapmak mümkün oluyor. 

Giriş yaptığımızda karşımıza çıkacak olan sayfanın tam ortasında bir arama kısmı yer almakta. Bu kısma soyağacı uygulaması yazdığınız takdirde sizlere önerilen uygulamalarda direkt olarak soyağacınızı göreceksiniz. 

Soyağacı seçeneğini seçtikten sonra karşınıza bir bilgi ekranı gelecek. Bu ekranın alt kısmında yer alan “Uygulamaya Git” butonuna basmanız gerekiyor. Bu şekilde uygulamanın açılmasını sağlayabilirsiniz. Uygulama otomatik olarak sizin soyağacınızı karşınıza çıkaracaktır. İlk girişte e-devlet şifresi yazdığınız için sonrakilerde atmanız gerekmeyecektir. 

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Neden Kullanılır?

Uygulamanın kullanım amacı son derece basit. Uygulama atalarımız hakkında bilgiler almak için bizlere sunuluyor. Belirli dönemlerde çıkarılan yasalarla insanlar atalarının kimlik bilgilerine göre çeşitli başvurularda bulunabiliyorlar. Böyle bir durumda da soyağacı uygulaması yaparak karşınıza çıkan tablonun çıktısını alabilirsiniz. Tablo üzerinde onmayalar yapabildiğinizden estetik açıdan son drece tatmin edici bir tablo karşınıza olacaktır. 

E-Devlet Soyağacı Uygulaması ile Alt/Üst Soy Listesinin Farkları Neler?

Bildiğiniz üzere bizlere soyağacı uygulaması sunulmadan daha önce “Alt/Üst Soy Listesi” adı altında bir liste sunulmuştu. Bu listeden de aile fertlerimizin doğum yerlerini ve doğum tarihlerini görebiliyorduk. Ancak sonrasında çıkan soyağacı uygulamasının belli başlı avantajları bulunuyor. Bu yüzden de son dönemde birçok kişi bu uygulamaya yönelmiş durumda. 

İki uygulama arasındaki en belirgin farklardan bir tanesi soyağacında alt soyunuzu göremiyor oluşunuz. Çocuklarınızı ya da torunlarınızı soyağacında göremeyeceksiniz. Bunun dışında soyağacı çok daha estetik görünür. Bir grafik formatındadır ve bu görüntü başka renkler ve desenlerle güçlendirilebilir. Ortaya çıkan görüntü çok daha güzel olacağından tablonun çıktısı alınarak evlerde saklanması mümkün olacaktır. Çerçeveletildiğinde son derece etkili bir soyağacı karşımızda belirir.  

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?
E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Hakkında Sıkça Sorulan Sorular?

Kısa sürede popüler olmayı başaran soyağacı uygulaması hakkında aklınıza takılan birkaç farklı soru olabilir. Sizlere uygulama hakkında ayrıntılı bilgiler sunduğumuz bu yazımızda en çok merak edilen sorulara da yanıt vermeye çalışacağız. Eğer uygulamaya dair cevabını merak ettiğiniz sorular varsa hiç vakit kaybetmeden sıkça sorulan sorularımızı incelemeye başlayın. 

Soyağacı Uygulamasından Kimler Faydalanabilir?

Soyağacı uygulaması bütün Türk vatandaşlarına sunulan bir uygulamadır. Uygulamayı kullanabilmek için normal şartlarda bir yaş sınırı bulunmaz. Ancak uygulamaya girişte e-devlet şifresi istediği için ve e-devlet şifresi de minimum 15 yaşında alındığı için bu yaşa ulaşmamış vatandaşlarımızın dışında herkes bu uygulamayı kullanabilmektedir. Tek yapılması gereken e-devlet şifresi alıp uygulamaya giriş yapmak. 

Başka Kişilerin Soyağacını Görmek Mümkün mü?

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ekstra bir kişisel bilgi paylaşımı yapılmamaktadır. Uygulamada karşınıza çıkan soyağacı direkt olarak sizlerin girdiği T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresine göre hazırlanır. Haliyle başka kişilerin soyağacını görmek de mümkün olmaz. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası bilinmeden hiçbir şekilde bu soyağacının görüntülenmesi mümkün olmayacaktır. 

Aile Bireylerinin Soy Ağaçları Görülebilir mi?

E-devlet üzerinden soyağacı uygulaması kullandığımızda ailemizdeki bireylerin tamamını bu hazırlanan grafikte görebiliyoruz. Burada 1. Derece yakınlarımıza dair bilgiler de edinmek mümkün oluyor. Ancak direkt olarak 1. Derece yakınlarımızın soyağacını görüntüleyemiyoruz. Hali hazırda birçok birey iki soyağacında da ortak oluyor. Ancak alt soylar gösterilmediğinden küçük de olsa farklar ortaya çıkabilir.  

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?
E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Soyağacında Altsoylar Gözükmüyor mu?

Maalesef hazırlanan soyağacı uygulaması alt soyları göstermemekte. Soyağacı en üst kısımdan başlıyor ve size kadar uzanıp sizde son buluyor. Evliyseniz eşinizi ya da çocuklarınızı bu soy ağacında göremiyorsunuz. Ancak çocuğunuz 15 yaşını geçtikten sonra onun e-devlet şifresi üzerinden bu uygulama kullanılırsa o durumda ortak bir grafikte çocuklarınız ile bir araya gelebilirsiniz. 

Altsoyları Görmek İçin Ne Yapmalıyım?

Altsoylarınızı görmek için yapmanız gereken işlem son derece basit. Bu uygulama maalesef alt soyları göstermiyor. Ancak e-devlet uygulamasında altsoyların ve üst soyların bir arada gözüktüğü bir liste yer almakta. E-devlet sisteminde “Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama” ekranına giderseniz burada alt soylarınızı görmeniz de mümkün olacaktır. Özellikle ileri yaştaki vatandaşlarımız için bu uygulama daha cazip olabilir. 

Soyağacının Tasarımında Değişiklik Yapmak Mümkün mü?

E-devlet tarafından sunulan hizmetler arasında yer alan soyağacı uygulaması üzerinde küçük değişiklikler yapma hakkını sizlere sunar. Soyağacınızda yer alan kişiler hakkında kişisel bilgi değişiklikleri yapamazsınız. Ancak kişilerin konumları üzerinde oynama yapma hakkını elde edeceksiniz. Böylece sizin için çok daha iyi görünen bir tablo ortaya çıkarabilirsiniz. 

Soyağacı Tasarımında Hangi Değişiklikler Yapılabiliyor?

Soyağacı tablosunda yapılabilecek olan düzenlemelerden ilki arka plan değişikliği. Uygulamayı açtıktan sonra solda çeşitli arka planlar bulunuyor. Bunlardan herhangi bir tanesine tıklayarak arka planda önemli değişiklikler yapabilirsiniz. Özellikle soyağacının çıktısını almak ve çerçeveletmek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden kendiniz için harika bir arka plan seçiminde bulunabilirsiniz. 

Soyağacı Uygulaması Ücretli mi?

Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen soyağacı uygulaması tamamen ücretsiz bir uygulama. Uygulamaya giriş ücreti vermenize gerek olmuyor. Ancak giriş işlemleri için e-devlet şifresi gerektiği için şifreniz yoksa PTT şubesine gidip kendinize e-devlet şifresi almanız gerekli. Bu şifrenin de 2 TL gibi sembolik bir ücreti var. Bu ücreti ödeyerek tüm e-devlet imkanlarından faydalanabilirsiniz. 

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?
E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sonuç

Atalarımıza dair bilgilerimiz çoğumuzda eksik. Genellikle sadece sıkça vakit geçirdiğimiz aile büyüklerimizin isimlerini ve doğum yıllarını biliyoruz. Ancak bizlere sunulan soyağacı uygulaması ile birlikte atalarımız hakkında ayrıntılı bilgilere erişmemiz mümkün olacaktır. Atalarımızın doğum yılları ve yerleri konusunda basit bilgilere sahip olmamız dahi yeterli. Bu bilgiler belki de hayatımıza bambaşka bir yön çizmemizde etkili olabilir. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli