E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?
E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

Sıradaki içerik:

E-Devlet Soyağacı Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?

e
sv

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

30 Temmuz 2023 10:51
E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

Gelişen teknoloji hayatımızın birçok alanında bizlere kolaylıklar sunuyor. Kamu kuruluşlarında gerçekleşen işlemler de artık teknolojinin etkileri ile son derece kolaylaştı. Ülkemizde kamu işlemlerinin çok kolay bir şekilde yapılabilmesi ve insanların resmi evraklarına rahatlıkla ulaşabilmesi için e-devlet sistemi kuruldu. Sisteme kayıt olan vatandaşlarımız birçok farklı işlemi bilgisayarlarından ya da mobil cihazlarından gerçekleştirebiliyor. 

E-devlet sisteminin sunduğu avantajlar sebebiyle artık bu sistemi kullanmak zorunluluk haline geldi. Birçok kurum ve kuruluş e-devlet sistemi üzerinden çeşitli bilgilere ulaşıyor. Bu sistemi kullanmak için de vatandaşlarımızın üyelik işlemlerini gerçekleştirmesi gerekli. Çünkü sistem kurulduktan sonra otomatik bir üyelik sistemi oluşturulmadı. Herkes e devlet şifresi alarak üyeliklerini oluşturmak zorunda. 

E-Devlet Şifresi Nedir?

Etrafımızda elektronik cihazlarından sayısı arttıkça ve internet hayatımızın her alanında karşımıza çıktıkça kullandığımız şifrelerin sayısı artıyor. Hepimizin onlarda kullanışı hesabı ve şifresi var. Bunlar arasında e devlet şifresi en önemlisi olarak gösterilebilir. Çünkü birçok vatandaşlık işlemimizi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştiriyoruz. Giriş işlemlerinde ekstra bilgiler de istenmediğinden e-devlet şifrenizi başka bir kişi öğrendiğinde sizin birçok kişisel bilginize ulaşabiliyor. 

Belirli bir yaş grubu direkt olarak oluşturulan bu sisteme ayak uydurdu. Ancak hala e-devlet sistemi hakkında ayrıntılı bilgilere sahip olmayan kişiler bulunuyor. E-devlet platformuna giriş yapabilmek için farklı giriş seçenekleri arasından seçim yapmanız gerekli. Kimlik bilgilerinizi kullanarak, mobil imza ile ya da e-devlet şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Giriş işlemlerinde kullanmak için başvuruda bulunarak aldığınız şifre e-devlet şifreniz olacak. 

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?
E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Sıra geldi bu önemli şifrenin alınış şekline. Kendinize ait bir e devlet şifresi almak istiyorsanız gitmeniz gereken yer PTT şubesi olacaktır. Ülkemizde PTT şubeleri üzerinden insanlara e-devlet şifreleri sunuluyor. Belirli istisnaların dışında farklı bir noktadan e-devlet şifresi almak mümkün değil. PTT şubesinin bulunmadığı ya da çok uzak olduğu yerleşim yerlerinde bazı devlet kurumları e-devlet şifresini vermekle yetkilendirilmiş durumda. Ancak bu kurumların sayısı oldukça az. 

İlk dönemde belli başı PTT şubelerinde bu yetki tanınmıştı. Ancak sonraki dönemde tüm PTT şubelerine bu yetki sunuldu ve artık sizlere en yakın olan PTT Şubesine giderek e-devlet şifresi için başvuruda bulunmanız yeterli oluyor. Yapacağınız başvurularda yanınızda kimlik kartınızın ya da ehliyetinizin bulunması yeterli olacak. Bu şekilde başvurunuzu kolaylıkla yapabilir ve e-devlet şifrenizi alabilirsiniz. 

E-Devlet Şifresi Online Başvuru ile Alınabilir mi?

E-devlet platformu birçok işlemi online bir şekilde gerçekleştirmemize imkan tanıyor. Ancak bu sistemin kendisini kullanmak adına bizlere gerekli olan şifreyi online olarak almak mümkün değil. Online işlemler sırasında kişinin kimlik tespitinin doğrulanması çok mümkün değil. Başka bir kişinin kimlik kartını alan kişiler eğer online başvuru açık olsaydı bu kimlik kartları ile e devlet şifresi oluşturup kimliklerini aldıkları kişilerin bütün verilerine ulaşabilirlerdi. 

Online başvuru işleminin belirli oranda güvenlik açığı oluşturması sebebiyle devletimiz şifre alımlarının kişinin kendisi tarafından yapılmasını ve PTT şubelerine fiziksel olarak ulaşıp sağlanarak gerçekleşmesini istiyor. Bu şekilde güvenle e-devlet şifresini almak mümkün olacaktır. 

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?
E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Almak İçin Yaş Sınırı Nedir?

E-devlet şifresinin alınmasının ardından birçok işlem kolay bir şekilde yapılabiliyor. Artık birçok kurumun resmi internet sitesine girişlerde de e devlet şifresi talep edilmeye başlandı. Hal böyle olunca insanlar biran önce bu şifreyi almaya ihtiyaç duyuyor. Özellikle çocukları olan ebeveynler hastane randevularından vatandaşlık işlemlerine kadar birçok farklı aşamada e-devlet platformuna ihtiyaç duyuyor. 

Çocukların hastane randevularının alınması, okul kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi ya da yurtdışına çıkışta gerekli olan evrakların toplanması gibi birçok aşamada e-devlet platformu yardımcı olabilir. Ancak çocuklarımız için e-devlet şifresinin alınması mümkün değil. Şifrenin alınabilmesi için en az 15 yaşına girmiş olmak gerekli. Daha küçük bireylerin bu şifreyi alması mümkün değil. Şifreyi almak içinse herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamakta. 100 yaşına gelmiş olsanız dahi bu şifreyi alabilirsiniz. 

E-Devlet Şifresi Unutulursa Ne Olur?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi artık çok sayıda kullanıcı adı ve şifre kullanmak zoruna kalıyoruz. Sürekli olarak aynı şifre ve kullanıcı adını kullanmak mümkün olmuyor. Farklı kullanıcılar bu şifreleri ya da kullanıcı isimlerini almışlarsa bizim farklı bir seçeneği değerlendirmemiz gerekiyor ve bu durumda şifreler günden güne çeşitlenmeye başlıyor. 

PTT şubesinden aldığımız e devlet şifresi unutulduğunda da ciddi sorunlar ortaya çıkabilmekte. Birçok işlem yapılamıyor ve insanlar acil ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Şifrenin unutulması durumunda e-devlet platformu üzerinden şifre değişikliğinin yapılması gerekli. Belli başlı bilgiler girilerek işlemler yapıldıktan sonra yeni şifre ile kullanıma devam edilebilir. 

Şifrenizi unutmanız durumunda bilgisayarlar ile aranız iyi değilse PTT şubelerine giderek de yeni bir şifre alabilirsiniz. Burada sizler için şifreniz yenilecek ve sizlere rastgele bir şifre oluşturularak verilecektir. Sonrasında bu şifreyi de değiştirmeniz gerekir. 

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?
E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir?

E-devlet şifresinin ilk alındığı andan sonra değiştirilmesi şart. PTT şubeleri kullanıcılara özel bir şifre belirleyip bu şifreyi zarfın içerisinde vatandaşlara sunuyor. Ancak bu şifre hem ezberlemesi hem de yazması zor bir şifre oluyor. Bunun yanında zarfın başka bir kişinin eline geçme ihtimali olduğundan sistem ilk giriş işleminden sonran şifrenin değiştirilmesini istiyor. 

E-devlet platformunun ana sayfasına giriş yaptıktan hemen sonra “Giriş” kısmına tıklamanız gerekli. Burada T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra e devlet şifresi girmenizi isteyecek. PTT’den alınan şifre girildiğinde sistem sizden yeni bir şifre isteyecektir. Belirlenen kriterlere göre uygun bir şifre bulduktan sonra bu şifreyi 2 farklı kısma yazıp onaylayabilirsiniz. Böylece e-devlet şifrenizi değiştirmiş olursunuz. 

E-devlet şifrenizi unuttuğunuz için değiştirecekseniz süreç biraz daha farklı ilerliyor. İlk olarak siteden “Giriş” kısmına girilmesi gerekli. Ardından burada yer alan “Şifremi Unuttum” butonuna basmanız gerekiyor. Bu butona bastıktan sonra sizlerden cep telefonu numarası ve bazı kişiler kimlik bilgileri istiyor. Bu bilgiler girildikten sonra telefonunuza SMS olarak bir mesaj gelecektir. Mesajın içerisinde de de özel bir kod yer alır. 

Site üzerinden sizlere bu kodu girmeniz istenir. Tamamen sayılardan oluşan kodu girdikten sonra sistem sizi yeni e devlet şifresi belirleme ekranına yönlendirir. Burada da yeni şifrenizi belirledikten sonra tekrar aynı şifreyi yazarak şifrenizi değiştirebilirsiniz. Hemen arından yeni şifreniz ile giriş işlemleriniz yapıp bu faydalı platformu kullanmaya devam edeceksiniz. 

E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?
E-Devlet Şifresi Nedir? Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi Alma Ücreti Ne Kadar?

Kamu dairelerinden alınan hizmetlerin büyük bir kısmında harç bedeli oluyor. İşlemleri yapmak için kurumlara belirli ücretler ödüyoruz. PTT şubeleri üzerinden e devlet şifresi almak için de ödenmesi gereken bir ücret var. Bu ücret 2023 senesinde 2 TL gibi sembolik bir ücrettir. Şifrenin verildiği zarfın dahi maliyeti bu ücretle karşılanmaz. Ancak belirlenen bedel budur ve PTT veznelerinden tahsis edilir. Bunun yanında şifrenizi unutmanız durumunda da PTT şubeleri üzerinden yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Böyle bir talepte bulunursanız ücret olarak 4 TL sizlerden tahsis edilecektir. Bu bedeller ödendikten sonra hemen yeni e devlet şifresi ile giriş yapabilirsiniz. 

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli