E-Devlet Borç Sorgulama


E-Devlet Borç Sorgulama
İnternet aracılığı ile gerçek ya da tüzel kişiler e-devlet sistemi üzerinden borç sorgulama gerçekleştirebilmektedir. E-devlet borç sorgulama ile vergi borcu sorgulama, ssk prim borcu sorgulama ile daha birçok kurum ile ilgili borç sorgulama işlemleri yapılabilmektedir.

E-devlet aracılığı ile yapılabilecek olan bu borç sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilmek için e-devlet şifresi olması gerekmektedir. E-devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL ücret karşılığında alınabilmektedir. E-devlet borç sorgulama ile devlet kurumlarına ait borçlar sorgulanabilmektedir. E-Devlet borç sorgulama ile geçmiş dönemlere ait borç bilgilerine de erişim sağlanabilmektedir. İşverenlerin ssk prim borçları, vergi borçları ile gerçek kişilerin vergi borçları, yine ssk prim borçları ile motorlu taşıtlar vergisi borçları gibi pek çok kuruma ait sorgulama yapılabilmektedir.

Sadece T.C. Kimlik numarası ve e-devlet şifresi yeterlidir. Sadece tek bir şifre ile birçok sorgulama işlemine erişim sağlanabilmektedir. İnternetin yaygınlaşması ve kurumların uygulamalarının da internete adapte edilmesi pek çok bilgi ve hizmete erişimi kolaylaştırmıştır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*