E DEVLET 4B BANKA DEĞİŞİKLİĞİ


Emekli sigortalılar emekli aylıklarını PTT şubelerinden ya da bulundukları bölgede bulunan bir banka aracılığı ile tahsil edebilmektedir. Ancak bazı durumlarda 4B emeklisi maaşını başka bir şubeye aktarmak ve oradan tahsil etmek ister, bu gibi durumlarda bu isteğin ilgili banka ve SGK kurumuna bildirmek durumundadır.

Günümüzde bu ve bunun gibi işlemler artık elektronik ortamda yapılabilmekte ve 4B banka değişikliği ile ilgili bilgiler gereken yerlere bildirilmektedir. Adres değişikliği ya da banka değişikliği gibi işlemler SGK kurumunun resim internet sitesinden yapılabilmektedir,ancak bu tür resmi sitelerde genellikle e-devlet şifresine ihtiyaç duyulduğundan sigortalı bu yönde sorun yaşamaktadır. Bilindiği gibi e-devlet şifresi için herhangi bir PTT şubesine başvuru yapmak önemlidir.

4B banka değişikliği işlemlerinde en çok tercih edilen yöntem ise şifresiz elektronik işlemdir. Bu yöntemde sigortalı TC kimlik Bilgilerini ve SGK sicil no’sunun bilmesi ile açılan sayfa üzerinden kendisinden istenilen bilgileri belirtilen boşluklara doldurarak işlem gerçekleştirilebilmektedir.

E DEVLET 4B BANKA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN :


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*