Doğum Parası Sorgulama


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından raporlu olan geçici iş göremez durumundaki vatandaşlara verilen iş göremezlik ödeneği kapsamında olan doğum parası, uzun yıllardır kurum tarafından uygulanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu, ülkemizde sigortalı olarak çalışan kadınların doğum yapmaları durumunda belirli şartlar çerçevesinde, doğum izni vermektedir.

Bu izin çerçevesinde kadınlar doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 olarak toplam 16 hafta izin hakkına sahip olabilmektedirler. Bu süreç içerisinde kadın çalışanların geçimlerini sağlayabilmeleri amacıyla ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iş göremezlik ödeneği kapsamında doğum parası verilmektedir. Kadın çalışanların kuruma yaptıkları başvuru sonucunda, şartlara uygun olmaları durumunda verilmekte olan doğum parası sorgulama işlemi ile kolaylıkla internetten de incelenebilmektedir.

Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan doğum parası ile ilgili olarak ayrıntılı bilgi edinilebilmesine olanak sağlayan bu sorgulama işlemi ise iş göremezlik ödeneği gibi e-sgm online sorgulama ekranından sorgulanabilmektedir. E-devlet online hizmet uygulamasında yapılacak doğum parası sorgulama işlemi ile kadın çalışanlar doğum parası ile ilgili olan her tür bilgiyi güncel ve ayrıntılı olarak kolayca öğrenebilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*