Devletten Kreş Parası Desteği


Devletten Kreş Parası Desteği

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadınlarımızın daha  fazla iş hayatında olmaları için devlet kreş parası ödeyecek.

Yapılan çalışmaya göre, çalışan annelerin 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş parasını devlet ödeyecek. Bu uygulamayla kadınların çocuk bakımı  sebebiyle iş hayatından uzaklaşmaları , çalıştıkları işlerden ayrılmalarının önüne geçilmiş olacak.

BakanYardımcısı Aşkın Asan, yaptığı açıklamada uygulamaya ilişkin alt yapı çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, uygulamanın en kısa zaman zarfında devreye sokulacağını söyledi.

Aşkın Asan, yaptığı açıklamada AÇEV’in 300 TL bedel önerdiğini, ancak daha bakanlığın netleşmiş bir karar vermediğini söyledi.

Aşkın Asan, “STK’lara göre devletin vereceği kreş yardımının en az yarısının  istihdam oluşacağından, devlete vergi olarak geri döneceğini de ortaya koyuyor. Buna göre devlet kreş yardımını 300 TL olarak belirlerse, belirlenen bu yardımın yarısı olan  150 TL  zaten devlete dönmüş olacak.Devlet kreş yardımını kişilerin kendisine değil doğrudan kreşe ödeyecek. Uygulamaya konulacak kreş yardımı çerçevesinde ihtiyac duyulacak yeni kreşler için kadın kooperatifleri vasıtasıyla mahalle aralarında yeni kreşler açılacak.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*