ÇİFTÇİ BAĞKURU SORGULAMA


Türkiye’ de ekonominin en büyük kaynaklarından birisi tarımdır. Tarımın yaygın olarak yapılması nedeni ile Türkiye’de milyonlarca çiftçi vatandaşımız bulunuyor. Tarım arazilerinin verimli şekilde kullanılması ile ülke ekonomisinin kalkınmasına ve aynı zamanda da tarımsal alandaki ihtiyaçların karşılanabilmesini amaçlıyor.
Türkiye’de ki sigorta hizmetleri kapsamında çiftçilerinde sosyal güvence sahibi olabilmeleri konusunda sigortalandırılmasını amaçlayan bir sigorta hizmet politikası Sosyal Güvenlik Kurumunca yürütülüyor. Bu kapsamda çiftçilerin sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri ve emekliliklerin güvence altına alabilmeleri için çiftçi BağKur’ u bulunmaktadır.
Çiftçilerin her ay düzenli olarak yaptıkları 4B prim ödemeleri ile emeklilik yaşantıları için birikim yapabilmeleri ve aynı zamanda da sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmelerine imkan vermektedir. Ayrıca çiftçilerin sosyal güvence kapsamında diğer hizmetlerden de en etkili şekilde yararlanabilmesi sağlanabilmektedir.
Çiftçi BağKur Hizmet Bilgisi
BağKur sigortalısı çiftçiler artık internetten kolayca sigortalarına ilişin hizmet dökümü alabiliyor. İnternetten çiftçi BağKur’ u sorgulama işlemi ayrıca son derece kolay bir işlemdir. Bu işlem için e devlet sistemine giriş yapılması gerekeceğinden e devlet şifresi olmayanların öncelikle PTT şubesinden e devlet şifresi alması gerekmektedir.
Sisteme giriş yaptıktan sonra SGK’ nın uygulamaları içerisinde çiftçi Bağ-Kur’ u sorgulama işlemi için 4B hizmet bilgisi seçeneğine tıklanması gerekmektedir. Çiftçiler bu sorgulamayla tüm 4B sigorta ödemelerini, toplam prim gün sayıları ve diğer sigorta bilgilerine detayları ile birlikte ulaşabilme imkanına sahip olabilmektedir.
ÇİFTÇİ BAĞKURU SORGULAMA İÇİN:


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*