Bakmakla Yükümlü Kişilerin Hakları


Bakmakla Yükümlü Kişilerin Hakları

Ülkemizde yeni değişen sosyal sigortalar sistemi ile uygulanmaya başlayan genel sağlık sigortası sistemi ile sigortalı vatandaşların bakmakla yükümlü kişilerin hakları da değişikliğe uğramıştır. Bu noktada genel sağlık sigortalısının, sigortalı ya da isteğe bağlı sigortalı sayılmayan, kendi sigortalılığı nedeni ile gelir ya da aylık bağlanmamış vatandaşlar için bazı değişiklikler oluşturulmuştur.

Bakmakla Yükümlü Kişiler

Bu noktada GSS kapsamında bulunan kişinin eşi, 18 yaşında evli olmayan çocuklar, lise öğrenimi gören çocuklar 20, yüksek öğrenim gören çocuklar 25 yaşına kadar bu kapsamdadır. Ayrıca yaş şartı olmadan çalışma gücünü % 60 oranında yitirmiş evli olmayan çocuklarda bu kapsama dahildir.

Bunun dışında da anne ve babası boşanan çocukların, Genel Sağlık Sigortası dahilindeki Genel Sağlık Sigortalısı vatandaşların bakmak yükümlü olduğu kişilerin hakları, mahkeme kararı ile velayet hakkı verilmiş olan GSS sigortalısı anne veya baba üzerinden sağlanabilmektedir. Velayet hakkı verilmemiş olan vatandaşların üzerinden de sağlık hizmeti ile yol gideri, gündelik ve refakatçi hakları sağlanabilmektedir.

Bu hususta, çocuğun sağlık hizmeti ve yol gideri, gündelik ve refakatçi haklarından yararlandırılacağı anne veya baba tarafından kuruma verilmesi gereken bir dilekçe vasıtasıyla belgelenmektedir.GSS sigortalısının tescili durumunda ya da sonrasında bakmakla yükümlü kişilerin hakları elektronik ortam içerisinde kurum tarafından tespit edilememesi durumunda, vatandaşlar tarafından bildirimde bulunulması gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*