Araç Vergisi ( Motorlu Taşıtlar Vergisi )


Araç Vergisi ( Motorlu Taşıtlar Vergisi )

Türkiye’de yaklaşık 13 milyon araç olduğu düşünülürse, Türkiye’deki vatandaşların çok büyük bir bölümünü ilgilendiren bir vergi türüdür. Araç vergisi, her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere, iki eşit taksit şeklinde ödenir. Bu ödemelerin nasıl ve nereye yapılacağı konusuna bir açıklık getirilecek olursa; Nakil Vasıtaları Vergi Daireleri ve bu vergi dairelerinin  şubeleri bulunmaktadır. Ancak bu şubeler her yerde bulunamadığı için vergi ödeme işlemi daha çok bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Araç vergisini ödeyecek olan kişi, aracının ruhsatı ile beraber ister bu şubelerden birine giderek veya anlaşmalı bankalar aracılığı ile bu vergi ödemelerini gerçekleştirebilirler.

Araç vergisi, aracın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse ; otomobilin silindir hacmine ve yaşına bakılır.

Motorlu taşıt vergisinin (MTV) dışında tutulan bir takım araçlar vardır bunlar şu şekilde sıralayabiliriz;

İl özel idaresi ve belediyelerin kullandığı yani devlete ait olan araçlar,

%90’dan fazla özrü olan kişilerin kullandıkları araçlar,

Karşılıklı olmak şartı ile yabancı elçiliklere ait olarak kullanılan araçlar,

Motorlu taşıtlar ile ilgili bankalara devredilen araçlar, istisna araçlardır ve araç vergisinin dışında tutulmaktadır.

Bunun dışında eğer bir araç  trafiğe kayıt olmuş ise, bu aracın motorlu taşıtlar vergisini ödeyememesi veya ödememesi için ancak aracın hurdaya çıkması, yani o aracın hukuken öldürülmesi gerekmektedir. Hurdaya çıkması için de, o araca ait bir motorlu taşıt vergisi borcu bulunmaması gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*