ARAÇ MUAYENE GECİKME BEDELİ SORGULAMA


Araçların trafiğe çıkabilmesi için düzenli bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Devlet tarafından yasalarla zorunlu hale getirilen bu kontrol, yetkili kurumlar aracılığı ile yapılmaktadır. Araç muayenesi olarak adlandırılan bu kontrol yaptırılmadığı takdirde cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu tür gecikme durumlarında araç muayene gecikme bedeli sorgulama yaparak aracınızın ne kadar gecikme bedeli cezası olduğunu öğrenebilirsiniz.
Araç muayenesi nedir?
Araç muayenesi, TÜVTÜRK tarafından yapılan ve her araç için farklı periyotlarda yapılan bir uygulamadır. Araç muayenesi konusunda ülkemizdeki tek yetkili kurum TÜVTÜRK’tür ve bu kurum dışında herhangi bir yere muayene yaptırmak söz konusu değildir. Kontrol yaptırılsa dahi, trafikte bir geçerliliği bulunmamaktadır. Ücretli bir şekilde yaptırılan araç muayenesi, geçerlilik süresi dolana kadar herhangi bir cezai işlem gerektirmemektedir.
Araç muayenesi nasıl yapılır?
Araç muayenesi yaptırmak için önceden randevu almanız gerekmektedir. Randevu ile gideceğinizi TÜVTÜRK muayene şubelerinde, trafikte gerekli tüm kontroller araç üzerinde yapılacaktır. Aracın farlarından lastik durumlarına kadar tüm detaylar gözden geçirilip rapor hazırlanacaktır. Bu rapor doğrultusunda aracınızın muayeneden geçip geçmeyeceği kesinleştirilecek ve tarafınıza iletilecektir. Eğer aracınız muayeneden geçmezse, kusurları gidererek tekrar muayene işlemlerini yaptırmanız gerekecektir.
Araç muayene gecikme bedeli sorgulama
Araç muayenelerini zamanında yaptırmayan araç sahipleri için gecikme bedeli uygulanmaktadır. Bu gecikme bedeli, muayene tarihine göre düzenlenmektedir ve internet üzerinden öğrenilebilmektedir.
ARAÇ MUAYENE GECİKME BEDELİ SORGULAMA İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*