4A HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA


Çalışma koşullarına ve mevkilerine göre çalışan kişiler gruplara ayrılmıştır. Ayrıca çalışan kişilerin sigorta hesaplamalarından prim ödemelerin kadar diğer konular da bu gruplandırma sistemine göre belirlenmiş ve düzenlenmiştir. 4A, 4B olarak tanımlanan bu gruplardan memurlar 4A grubuna girmektedir.
4A nedir?
4A’nın genel olarak tanımlanması 657 sayılı kanunda ayrıntılı bir şekilde yapılmıştır ve buna göre 4A memurları temsil etmektedir. Yine 5510 sayılı kanunda da belirtildiği üzere Devlet’in çeşitli daire ve kurumlarında kadrolu olarak çalışan kişiler olan memurlar, güvence olarak SSK’ya tabidir. Memurlar sendikal örgüt kurabilse de herhangi bir şekilde grev vs. yapamayacak işçi sınıfında sayılmaktadır.
4A’nın sosyal güvencesi ve ödemesi
4A’nın sosyal güvencesi SSK ile garanti altına alınmaktadır. Kişinin prim ödemeleri ve diğer sigorta işlemleri devlet tarafından yapılmakta ve kişinin çalıştığı ve çalışma şartlarına uyduğu sürece eksiksiz bir şekilde yerine getirilmektedir.
4A’nın imkanları nelerdir?
4A sınıfında sayılan memurların sağlık ve emeklilik hakları bu sayede güvence altındadır. 4A’dan emekli olan bir memur, emeklilik maaşını da yine devlet garantisi ile yaşamının sonuna kadar sorunsuz bir şekilde alabilmektedir. Bunun yanında sağlık ihtiyaçlarını da sigortası üzerinden özel sağlık kuruluşlarında daha az ödeyerek, devlet kurumlarında ise ücretsiz bir şekilde karşılayabilmektedir.
4A hizmet dökümü nedir?
Sigortası hakkında detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar 4A hizmet dökümü üzerinden tüm sigorta durum bilgilerini görebilmektedir. E-Devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda E-Devlet’e üye girişi yapmanız yeterli olacaktır.
4A HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*