4A Emekli Aylığı Kesintileri


Ülkemizde SSK emeklisi olan vatandaşlarımızın maaşları üzerinden çeşitli kesintiler yapılmaktadır. Bu kesintiler yüzde 40’ı geçmeyecek oranda yapılmaktadır ve ayrıca emeklilerimizin izni doğrultusunda yapılmaktadır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli olan ve ilgili olan durumlarda emekli maaşları üzerinden direkt olarak kesinti yapabilme olanağına sahiptir. Bu noktada da SSK emeklisi olan vatandaşlarımız oldukça kolay bir şekilde 4A emekli aylığı kesintileri sorgulama işlemini gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

4A Emekli Aylığı Kesintilerine Nasıl Bakılır?

Bu noktada da özellikle SSK emeklisi olan vatandaşlarımız, e-devlet sistemi üzerinden emekli maaşlarında yapılan kesintileri güncel olarak detaylı şekilde görebilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapabilmek için vatandaşların e-devlet şifresinin olması gerekmektedir. Ancak e-devlet şifresi bulunmayan vatandaşlarımızın mutlak suret ile en yakında bulunan bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alması gerekmektedir.

E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapıldıktan sonra e-devlet sisteminin e-hizmetler sayfasında yer almakta olan online hizmet uygulamaları listesi içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 4A emekli aylığı kesintileri uygulamasına giriş yaparak, emekli maaşı üzerindeki tüm kesintileri detaylı olarak görebilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*