18 Yaşından Önceki Çalışmalar Hizmete Eklenirmi?


18 Yaşından Önceki Çalışmalar Hizmete Eklenirmi?

Ülkemizde vatandaşların emeklilikleri ile ilgili olarak en çok merak ettikleri soruların başında 18 yaşından önceki çalışmalar hizmete eklenir mi sorusu olmaktadır. Bu noktada ülkemizde 14  yaşın dolumu ila 16 yaşının dolması ile bazı koşullar şartlar içerisinde sigortalı olarak çalışabileceğini göstermektedir.

18 Yaşından Önceki Çalışmalar Emekliliğe Eklenirmi?

Sosyal sigortalar kanunun yaşlılık aylığından yararlanma şartlar tasarısında yer almakta olan 18 yaşından önce geçen süreler içerisinde malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerinin ödenmiş olması durumunda prim ödeme gün sayılarının hesabına dahil edilmektedir.

Sosyal Sigortalar Kanununa tabi olarak uzun süreli olara sigorta türlerinden birine sigorta primi ödemesi halinde 14 yaşın dolumu ile 18  yaşın dolumu arası sigortalı hizmet sürelerinin prim ödeme gün sayısı açısından göz önünde bulundurulmaktadır.

Bu noktada bu sürelerin de sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak geçen hizmetlerin birleştirilmesi hakkında kanunun, hizmet sürelerinin birleştirilmesi hususunda tabi tutulması mecburi görülmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*