ZİRAAT BANKASI İBAN SORGULAMA


Bankalar arasında para transferleri için özel bir sistem geliştirilmiştir. Her hesap için bir iban numarası verilerek işlemlerin daha kolay bir şekilde yapılması amaçlanmış ve Türkiye’de geçtiğimiz yıllardan itibaren bu sisteme geçerek kullanmaya başlamıştır. Bir kişiye bankalar aracılığı ile para transferi sırasında karşı tarafından iban numarasını bilmek yeterli olmaktadır.
İban nedir?
International Bank Account Number’ın kısaltması olarak kullanılan İBAN, tüm banka hesapları için farklı numaralardan oluşmaktadır ve kendi içerisinde özel bir sisteme sahiptir. İban’da toplam 26 hane bulunmaktadır. İbanların ilk iki harfi ülkemizdeki bankalar için TR ile başlamaktadır. Diğer ülkelerde de yine ülkenin harfleri kullanılmaktadır. Ülkemizde 22 haneden oluşan İban diğer ülkelerde farklı uzunluklarda da olabilmektedir. Öyle ki Hollanda’da sadece 18 hanedir.
Ziraat Bankası İban numarası
Bir zorunluluk olarak ülkemizde kullanılmaya başlanan İban Ziraat Bankası’nda da kullanılmaktadır. İBan numarasını bilmeyen hesap sahipleri için Ziraat Bankası online bir sorgulama sayfası açarak herkesin İban numarasını online olarak öğrenebilmesini sağlamıştı.
Ziraat Bankası İban numarası sorgulama
Ziraat Bankası’nda bulunan hesaplarınızın İban numarasını öğrenmek için Ziraat Bankası’nın internet sitesindeki sorgulama sayfasına girmeniz yeterli olacaktır. Sorgulama sayfasında hesabınızın açıldığı şubeyi, müşteri numaranızı ve varsa ek numarayı girmeniz yeterli olacaktır. Sistem, bu hesaba ilişkin iban numarasını size sunacaktır.
ZİRAAT BANKASI İBAN SORGULAMA İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*