Yurt Dışından İlaç Temini Nasıl Sağlanır, Hangi Şartlar Gereklidir?


SGK Yurt Dışından İlaç Temini
Günümüzde ne yazık ki çeşitli hastalıklar bulunmaktadır. Her gün çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalınmaktadır.Ayrıca,  ilaç sektörü tüm bu hastalıklara hızlı bir şekilde yetişememektedir. Özellikle ülkemizde, ilaç sanayi ve ilaç yapımı çok gelişmediği için yurt dışından ilaç alımı oldukça yaygındır. Bu nedenle de bazı özel durumlarda istenilen ilaçlar ülkemizde bulunamamaktadır. Bunun gibi durumlarda bu ilaçların temini gerektiğinden bu sorunu çözmek için yurt dışından ilaç temini yoluna gidilmektedir.
Yurt dışından ilaç temini sağlık hizmeti alan ve sağlık güvencesi olan kişiler için hazırlanmış bir ilaç yardımıdır. Tedavilerine gerekli ilaçların ülkemizde bulunmaması sonucunda, sgk  yurt dışından ilaç temini ile ilaçların
sağlanmasını amaçlanan bu hizmet ile kişinin sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Kişiler bu ilaçları kendi imkanları dahilinde de alabileceği gibi bu şansa sahip olmayan kişilere devlet yardım etmektedir. Yurt dışından ilaç temini devlet ve Türk Eczacılar Birliği iş birliği ile gerçekleştirilir. İlaç teminindeki bu iki yol içinde gerekli onayların alınması gereklidir.

Kişinin kendi imkanları ile yurt dışından ilaç temini yapacaksa yine Sağlık Bakanlığı gibi kurumlara bu konu hakkında bilgilendirme yapması gereklidir. Bu bilgilendirme sonrasında alacağı onay ile kişi yurt dışından ilaç temini yapabilir. Ayrıca bu kişilere gerekli şartları sağladıkları takdirde ilaç parasının ödemesi de yapılmaktadır.

İmkanı olmayan kişiler de devlet yardımı ile yurt dışından ilaç temini yapabilirler. Bu durumlarda zaten hasta bir sağlık kuruluşunda olacağından gerekli düzenlemeler hemen yapılarak ilgili yerlere gönderilebilir. Bunun sonucunda başvuru değerlendirilerek her şeyin yasa ve düzenlemelere uygunluğu incelenir. Eğer olumsuz bir durum yoksa yurt dışından ilaç temini kısa bir süre içinde yapılarak hastaya ulaştırılması sağlanır.

Bunun gibi durumda kişinin başvurusunda tüm bilgilerini eksiksiz tamamlaması gerekir. Hastalığının tam olarak açıklanması ve gerekli ilacın açıklanması gerekir. Alınacak bu ilacın kullanım şekline kadar ayrıntılı bir bilgilendirme yapılmasının yanı sıra nüfus cüzdan fotokopisi, iletişim adresleri gibi bilgilerde bu başvuruya eklenmelidir. Bunların haricinde yapılması gereken başka bir işlem yoktur.

Sonuç olarak devlet tarafından gerekli kurumlar aracılığı ile düzenlenen bu imkan kişilerin hastalıklarında oldukça faydalıdır. Bunun gibi durumlarda kişiler belirtilen bilgiler dahilinde gerekli başvuruları kısa bir süre içinde yaparak yurt dışından ilaç temini ile sağlıklarına kavuşabilirler.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*