YASAKLILIK SORGULAMA

Ülkemizde devlet tarafından yapılan ihalelerde çeşitli prosedürler yapılmaktadır. Bu ihalelerde herhangi bir şekilde hile yapmak, yasal olmayan yollara başvurmak ve ihale şartlarını yerine getirmemek gibi durumlar yaşandığında, yasaklılık söz konusu olabilmektedir. Devlet tarafından yasaklama konulan kişiler, yasaklama kalkana kadar herhangi bir şekilde ihalelere katılması söz konusu olmamaktadır. Bu bakımdan ihaleye girmek, teklif vererek katılmak isteyen kişiler, internet üzerinden bu konu hakkında bilgi alabilmektedir. İnternet üzerinden yapılacak yasaklılık sorgulama imkanı sayesinde kişilerin haklarında yasaklama kararının olup olmadığın öğrenebilmektedir. Bunun için internet üzerinden EKAP sistemine girmek yeterli olacaktır.
EKAP nedir?
EKAP, Elektronik Kamu Alımları Platformu’nun kısaltılması olarak kullanılmaktadır. EKAP; Kamu İhale Kurumu tarafından sunulan ve ihaleler hakkında bilgilendirme yapması amaçlanan bir sistemdir ve internet üzerinden tüm vatandaşların kullanımına sunulmuştur. Bu sistem üzerinden ihaleler hakkında bilgi almak ve özellikle yasaklılık sorgulama yapmak mümkündür.
Yasaklılık sorgulama
Yasaklılık sorgulama için EKAP üzerindeki sorgulama ekranına giriş yapmanız yeterlidir. Bu sistem üzerinden ilgili formun doldurulması ile yasaklılık sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için yasaklıların uyruğu, yasaklı adı, sicil numarası, T.C. kimlik numarası gibi bilgileri girmeniz gerekmektedir. Sorgulama sonucunda yasaklamayı uygulayan bakanlık ya da birimin, yasaklılık süresinin ne kadar olduğunu, yasaklamanın neden yapıldığını, ilgili yasaklamaya neden olan ihale gibi bilgiler öğrenilebilmektedir
YASAKLILIK SORGULAMAK İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*