UNVAN SORGULAMA


Ticari firmaların, ticari işlemlerini yürüttüğü çeşitli unvanları bulunmaktadır. Firmaların hizmet alanına göre değişen bu unvanlar ile ilgili internet üzerinden sorgulama yaparak bilgi almak mümkündür. Unvan sorgulamaları konusunda yetkili olan kurum Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olduğu için internet üzerinden de sorgulama yapmak isteyenlerin bu kurumun internet sitesini kullanması gerekmektedir.
Unvan sorgulama
Unvan sorgulaması için kurum Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sitesine giriş yapıldıktan sonra unvan kısmına unvanın yazılması yeterli olmaktadır. Yazılan kelime ile sistem veri tabanında eşleşen bir unvan olduğu takdirde sistem tarafından bu yayınlanacaktır.
Unvan düzenlemeleri
Ticaret unvanları ile ilgili 2014 yılında bir değişikliğe gidilmiş durumdadır. Bu değişiklikler ile birlikte unvan seçilirken firmaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar üzerinde bilgilendirme de yapılmıştır. Buna göre unvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar şöyledir;

  • Bir unvanın tescil edilmesi için daha önce böyle bir unvanın tescil edilmemesi gerekmektedir.
  • Daha önceden tescil edilmiş bir unvana benzer bir unvan tescili için ayırt edici özelliğin başvurulara eklenmesi gerekmektedir.
  • Benzer unvanlarda bu şekilde ek yapılmadan sunulan başvurular değerlendirmeye alınsa da kabul edilmemektedir.
  • Ticaret unvanı olarak istenilen tabirler kullanılabildiği gibi bu konuda yanlış algı yaratacak kelimelere izin verilmemektedir.
  • Ticaret unvanları yabancı dillerde de seçilebilmektedir.
  • Yenileme işlemleri yapılmayan ticaret unvanlarının üzerinden 5 yıl geçmeden başka biri tarafından alınması mümkün değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*