UKD SORGULAMA


Pek çok oyun hakkında ülke genelinde federasyonlar kurularak, bu oyuna gönül veren kişiler toplanmaktadır. Satranç konusunda da böyle bir oluşum bulunmaktadır. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından satranç sevenleri bir araya getirmek, turnuvalar düzenlemek ve bu oyunu daha da yaygınlaştırmak için online bir site üzerinden UKD olarak adlandırılan bir sıralama bulunmaktadır. İl düzeyinde ve Türkiye genelinde yapılan listemeler doğrultusunda satranç oyunun en iyi oynayanlar belirlenmektedir.
UKD nedir?
UKD, Ulusal Kuvvet Derecesi’nin kısaltmasıdır. Bu kişilerin sıralanmasında önemli bir rol oynar. Kişilerin oyunlarda gösterdiği performans, stratejileri ve aldıkları eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlamaları sonucunda UKD puanları oluşmaktadır. Bir oyuncunun UKD puanının oluşması için bazı kriterler getirilmiştir. Buna göre bir oyuncu en az 7 maç oynamalıdır. Bu 7 maçın ardından gösterilen performansa göre kişinin UKD puanı belirlenmektedir.
UKD puanları nasıl hesaplanır?
UKD puanları oldukça karışık bir hesaplama sistemine sahiptir. Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen bu UKD puanlarında, oyunda gösterdiğiniz performanstan karşı rakibinizin düzeyi ve UKD puanı bile rol oynamaktadır. Bu nedenle UKD konusunda halen pek çok tartışma bulunmaktadır. Türkiye Satranç Federasyonu sitesi üzerinden oyuncuların puanlarını sorgulayabilmesi için bir sorgulama sayfası açılmıştır. Bu sayfa üzerinden sisteme kayıtlı her oyuncu UKD puanlarını sorgulayabilir, yeni turnuvalara kayıt yaptırabilir ve satranç hakkında tüm gelişmeleri takip edebilir.
UKD SORGULAMA İÇİN


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*