TRAFİK CEZASI YAPILANDIRMA

Biriken ve ödenme konusunda sıkıntı yaşanan trafik cezaları ile ilgili Torba Yasa ile yapılan son düzenlemelerle trafik cezalarına yapılandırma ve taksitlendirme imkanı getirildi. Bu düzenleme doğrultusunda trafik cezası bulunan vatandaşlar 1 Aralık tarihine kadar başvurusunu yaparak borçlarını yapılandırabilecek.
Trafik cezası yapılandırma nasıl başvurulur?
Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik para cezalarını kapsayan Torba Yasa’daki bu düzenlemeye başvurmak için Gelir İdaresi’nin internet sitesi üzerinden form doldurmanız gerekiyor. Formda gerekli kimlik bilgilerinin yanında ödeme şartlarını da detaylı bir şekilde doldurmalısınız. Cezalarını tekrar yapılandırarak belli bir taksite bağlayan vatandaşların herhangi bir şekilde ödemelerini aksatmaları durumunda tüm yapılandırma iptal edildiği gibi kişinin önceki borçları esas alınarak yeniden bir düzenleme yapılıyor. Bu nedenle yapılacak düzenlemelerin ardından taksitlerin kesinlikle aksatılmadan ödenmesi gerekiyor.
Yapılandırmada taksit imkanı
Cezalarını daha rahat ödeyebilmek için yapılandıran vatandaşlar aynı zamanda borçlarını taksitli bir şekilde ödeme imkanına da kavuşuyor. Cezaların miktarı ne olursa olsun 6 aydan başlayarak 36 aya kadar taksit yapılabiliyor. Bunun yanında tekrar yapılandıran cezaları peşin ödeme imkanı da bulunuyor. 36 aya kadar vade yapan vatandaşlardan faiz ücreti de alınıyor. Uygulanan taksitlerin 2 ayda bir ödenmesi öngörülüyor.
Faiz oranlar şöyle;
6 taksit: 1.05
9 taksit: 1.07
12 taksit: 1.10
18 taksit: 1.15
TRAFİK CEZASI YAPILANDIRMA  VE TAKSİTLENDİRME İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*