TRAFİK CEZASI SORGULAMA


Trafik cezası sorgulama işlemini gib.gov.tr üzerinden hizmet vermekte olan “motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme” linkinden yapabilirsiniz. Trafik cezası, ülkemizde özellikle büyük şehirlerde araçlara ve sürücülere sıklıkla uygulanan bir ceza türüdür. Büyük şehirlerde trafik kurallarına uyma konusunda sorunlar ön plana çıkmaktadır. Bu sebepten dolayı da sağlıklı trafik akışını sağlamak ve kazaları minumum seviyelere indirmek için caydırıcı nitelikte cezalar uygulanmaktadır.

Bu kapsamda EDS ve MOBESE sistemlerine büyük önem verilmiş ve ülke genelinde yaygınlaştırılmıştır. Bu sayede bütün yollar kontrol edilmeye çalışılarak trafik kurallarına uymayan araç sahipleri tespit edilerek ceza verilmektedir. Trafik cezaları sadece yüz yüze kesilmediği için sürücülerin ve araç sahiplerinin trafik cezası sorgulama işlemi yapmaları gerekmektedir. Ceza sorgulama yapılarak isimlerine yada araçlarının plakasına herhangi bir ceza olup olmadığı kontrol edilmektedir.

TRAFİK CEZASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Trafik ceza sorgulama yapmak için aşağıda paylaşacağımız e devlet linki kullanılmalıdır. Motorlu taşıt sorgulaması kısmından tc kimlik numarası, araç plakası ve tescil tarihi girilerek sorgulama yapılır. Bu kısımdan sonra açılan bölüm aracın adına sistemde kayıtlı olan tüm borçları görmenizi sağlamaktadır. Açılan sayfada yer alan ceza bilgileri kısmından trafik para cezası borcunuzun olup olmadığı gösterilmektedir. Ayrıca motorlu taşıtlar vergisi bölümünden vergi borcu bilgisine de ulaşabilirsiniz. Bunların dışında eğer isterseniz elinizde bulunan trafik cezası makbuzu ile beyanlı trafik cezası ödeme seçeneğini kullanarak ödeme yapabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*