TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA

Trafik cezası, kameralı sistemlerin kullanması ile birlikte çok daha fazla araç sürücüsüne yazılmaya başlanmıştır. Öyle ki kameralar ile sürekli takip edilen araçlar, hata yapıldığı zaman otomatik olarak algılayarak cezayı sisteme aktarmaktadır. Bu tür durumlarda trafik cezası, posta yolu ile araç sürüsüne tebliğ edilmektedir. Fakat bazı durumlarda tebliğin ulaşmaması da mümkün olmayabilmektedir.
Trafik cezası nasıl öğrenilir?
Plakanıza trafik cezası kesildiğinde ceza, trafikte kayıtlı adresinize gönderilecektir. Fakat adresiniz güncel değilse ya da evde bulunamazsanız cezanın size ulaşması mümkün olmayacaktır. Bu tür durumlarda cezayı öğrenemediğiniz için zamanında ödeme şansınız da olmayacak, cezanıza gecikme faizi uygulanacaktır. Bunun için trafik cezanızı online olarak sorgulayarak öğrenmeniz, zaman zaman kontrol etmeniz gerekmektedir.
Trafik cezası nasıl sorgulanır?
Trafik cezası, vergi dairesinin resmi sitesi üzerinden yapılmaktadır. Resmi site üzerinden sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda bazı bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Aracınızın plakası, T.C. kimlik numarası ya da vergi kimlik numarası ve tescil tarihi gibi bilgileri girerek sorgulama başlatabilirsiniz. Sorgulamanın ardından sistemde kayıtlı ve size ait herhangi bir ceza varsa size ayrıntılı bir şekilde gösterilecektir.
Trafik cezası ödeme
Trafik cezası sorgulamada adınıza bir ceza çıktıysa bunu online olarak ödemeniz mümkündür. aynı sorgulama sayfasındaki ödeme adımlarını takip ederek trafik borcunuzu vergi dairesine gitmenize gerek kalmadan ödeyebilirsiniz.
TRAFİK CEZASI BORÇ SORGULAMA İÇİNLeave a Reply

Your email address will not be published.


*