Tescil ve Taksitlendirme Sağlık Belgesi


Tescil ve Taksitlendirme Sağlık Belgesi
Tescili gerçekleştirilen ve Sgk prim borcu olan kişilerin prim borçlarının taksitlendirilerek ödenmesi durumunda ilgili kişiler sağlık yardımından yararlanabilmektedir. Tescil ve taksitlendirme sağlık belgesi sosyal güvenlik kurumu’na borcu olan ve bu borcu taksitlendiren kişilere verilmektedir. Bu belge sayesinde ilgili kişi tarafından alınmaktadır. Taksitlendirme işlemi yapılan prim borcu olan 4/B sigortalılar da sağlık yardımlarından ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanına sahiptir. Sosyal Güvenlik Kurumundan alınan tescil ve taksitlendirme sağlık belgesi, müstehaklık belgesi eczaneye ve hastaneye müracaat esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Eczaneler bu şekilde gelen hastaların ilaçlarını verirken ibraz etmiş oldukları belgelerin fotokopilerini reçetelere iliştirmeleri gerekmektedir. Ancak eczanelerin işlemleri gerçekleştirirken tescil ve taksitlendirme sağlık belgesi, müstehaklık belgesi geçerlilik süresine dikkat etmesi gererkmektedir. Çünkü bu belgelerin geçerlilik süresinin olması gerekmektedir. Hastaların mağdur olmamaları ve sigorta primlerini taksitlendirerek ödemesini yapan kişilerin de sağlık yardımlarından ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için bu uygulama hayata geçirilmiştir.

Taksitlendirme yapılan kişilerin bakmak ile yükümlü oldukları eş, çocuk ya da anne babalarının da sağlık hizmetlerinin yararlanabilmesine imkan tanınmaktadır. Bu sayede bu kişilerde tescil ve taksitlendirme sağlık belgesi, müstehaklık belgesi ile geçerlilik süresi boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Aktivasyon programının tamamlanmasının ardından tescil ve taksitlendirme sağlık belgesi, müstehaklık belgesi sahibi kişilerin iş ve işlemleri çok daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilecektir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*