Tarım Çalışanlarının Sigortalılıkları


Ülkemizde uzun yılladır oldukça sorun yaşayan ve mağdur olan süreksiz tarım işçileri de tarım işçileri sosyal sigortalar kanunu sayesinde sigorta kapsamı içerisine dahil edilmiştir. Bu noktada tarım sigortası tarım çalışanlarının sigortalılıkları, tarım işlerinde süreksiz olarak hizmet akdi ile çalışan vatandaşların talepte bulunmaları halinde sosyal güvenliklerini sağlamayı amaçlayan bir sigorta çeşididir.

Tarım Çalışanlarının Sigortalılıkları için

Tarım çalışanlarının sigortalılıkları ile ilgili olarak düzenlenen bu tarım sigortasında artık malullük, emeklilik ve sürekli iş göremezlik geliri almayan tarım işçilerinin kuruma talepte bulunmaları halinde sigortalı olara sayılmaktadırlar.

Bu noktada bu şartlara uyanlar, SGK tarafından hazırlanmış olan tarım işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışanlara ait istek ve tescil belgesini, kimlikte yer alan bilgilere göre iki örnek doldurarak imzaladıktan sonra, olanak dahilinde ise en son çalıştığı işverene imzalatarak, ikamet etmekte olduğu muhtarlığa, Tapu Sicil Müdürlüğüne ve en son Bağ-Kur İl Müdürlüğüne onaylatarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bu işlemin ardından ise kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sosyal güvenlik belgesi verilmektedir. Her ödeme ardından bu karta primi tahsil edildi kaydının düşülmesi sebebi ile en geç bir sonraki şubat ayına kadar alındı belgesi karşılığında kuruma verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tarım çalışanlarının sigortalılıkları içerisinde bu süreçte primler ödenmemiş kabul edilmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*