SSK PRİM SORGULAMA


Sigortalı olarak Bir iş yerinde çalışan kişilerin her ay içerisinde çalıştığı gün kadar prim ödemesi yapılmalıdır. İşveren ve işçi arasında yapılan anlaşmalar dahilinde her ay işveren tarafından yapılan ödemeler ile birlikte kişiler prim kazanarak emekli olma hakkı elde edebilmektedir.

Prim Takibi Nasıl Yapılır?

Prim ile ilgili bilgi almak ve SSK prim sorgulama işlemlerini yapmak isteyen kişilerin e devlet aracılığıyla sorgulamasına gerçekleştirebilmesi mümkündür. SSK prim sorgulama işlemleri sadece e devlet aracılığıyla yapıldığından dolayı kişilerin online olarak tek seçeneği e devlettir. E devlet üzerinden yapılan SSK prim sorgulama işlemlerinde kişilerin herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Fakat prim sorgulama işlemlerinin yapılabilmesi adına e devlet üyeliği ile sisteme giriş yapılması zorunludur.

SSK Prim Sorgulama Sayfası

Bu nedenle kişilerin öncelikli olarak e devlet üyeliğine sahip olması ve ardından hizmet ekranına erişim sağlaması yeterlidir. SSK prim sorgulama işlemlerinin yapılması sırasında kişilerin e devlet üyeliği ile sisteme giriş yaptıktan sonra hizmet dökümü alması gerekecektir. 4A, 4B ve 4C olarak farklı şekillerde hizmete sunulan hizmet dökümü seçeneğinde kişiler sigorta türlerine uygun seçim yaptıktan sonra hizmet ekranı üzerinden sorgulama yaparak bilgi alabilmektedir.

SSK prim sorgulama işlemleri yapıldığında ekranda sigorta açılış tarihi itibariyle yapılan tüm prim ödemelerinin kontrol edebilmesi mümkün duruma geleceğinden dolayı kişilerin prim açısından tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesi mümkün durumdadır. Ekranda yayınlanan bilgilerin incelenmesinin ardından işveren tarafından ödemeleri nasıl yapıldığı, herhangi bir eksik ödemenin olup olmadığı kontrol edilebilmekte ve bu konuda gerekli itirazlar da zamanında gerçekleştirebilmektedir. SSK prim sorgulama işlemlerinde kişilerin herhangi bir ücret ödemedim sigortalar Online olarak işlem yapabilmekte ve kolay bir şekilde güncel durumunu kontrol edebilmektedir.

Capture 2016-06-00 at 11.12.31

Resimde görülen hizmet ekranı SSK prim sorgulama ekranına ait olduğu gibi kişiler paylaşılan bağlantıyı kullanarak kolay bir şekilde bu hizmet ekranına erişim sağlayabilir. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bağlantısını kullanmanız hizmet dökümü üzerinden prim sorgulama yapmanızı sağlayacaktır.


Leave a Reply

Your email address will not be published.


*