SSK ÖLÜM AYLIĞI

Sigortalı olarak çalışan kişilerin vefat etmesi halinde, bu kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilere ya da bu kişinin çocukları başta olmak üzere eşine yardım bağlanabilmektedir. Yapılan sigorta düzenlemeleri ile kişinin vefatının ardından ölüm aylığının nasıl bağlanacağı belirlenmiş durumdadır. Kişinin vefat etmesi ile birlikte bu işlemler, bu düzenlemelere göre yapılarak işlemler sonuçlandırılmaktadır.
Ölüm aylığı almaya hak kazananlar
Ölüm aylığı alacak erkek ve kız çocuklar için farklı prosedür uygulanmaktadır. Erkek çocuklar üniversitede okuduğu sürece ve en fazla 25 yaşına kadar aylık alabilmektedir. Kişinin ikinci üniversiteye başlaması, yaşı geçtiği andan itibaren aylık alma konusunu etkilememektedir. Buna karşın kız çocukları evlenene kadar destek alabilmektedir. Kız çocuklarının çalışması durumunda da bu aylık ödemesi yapılır. Ödemenin kesilmesi için tek şart kişinin evlenmesidir. Ayrıca ölüm aylığı almaya hak kazanan birden fazla kişi varsa, ölüm aylığının hak kazanılması durumunda bu aylık kişiler arasında paylaştırılmaktadır.
Ölüm aylığı için gerekli belgeler
Kişilerin ölüm aylığı için başvuruda bulunurken, bir takım belgeleri de temin etmesi ve kuruma vermesi gerekmektedir. Ölüm aylığı için gerekli belgeler; 1 adet vesikalık fotoğraf, yerel kurumlardan alınacak kişinin muhtaç olduğunu gösteren belge, vası ilamı, tahsis talep ve beyan taahhüt belgesidir. Bu belgelerin eksiksiz bir şekilde başvuruda verilmesi gerekmektedir. Aksi halde ölüm aylığının bağlanması mümkün olmayacaktır.Leave a Reply

Your email address will not be published.


*